Záhadu zázračného rybolovu z evanjelia podľa Jána sa podujali rozlúštiť vedci z Austrálie a Izraela v článku pre odborný časopis Water Resources Research. Ježišov zázrak zaznamenaný v 21. kapitole Evanjelia podľa Jána vysvetľujú ako vzácny úhyn rýb v Galilejskom mori.
„Je pozoruhodné, že k dnešným úhynom rýb dochádza na rovnakom mieste jazera, kde došlo k biblickému zázraku rozmnoženia chleba a rýb (porov. Mt 14,14-22) a pravdepodobne aj k zázračnému rybolovu,” píšu vedci. Zhromaždili rôzne údaje o vode, teplote a vetre na Galilejskom mori, podľa ktorých je voda v lete rozdelená na studenú spodnú vrstvu s nízkym obsahom kyslíka a hornú, teplejšiu a na kyslík bohatú vrstvu. V hornom pásme žijú húfy rýb.
Vedci dali úhyny rýb do súvisu so zriedkavým javom miešania rôznych vrstiev vody v jazere, ktorý spôsobuje silný vietor. Jeho následkom vystupuje najmä na jar voda chudobná na kyslík na povrch a vedie k úhynu mnohých rýb. Hromadne sa potom objavujú na hladine jazera a stanú sa tak ľahkým úlovkom pre rybárov. Testy na 3D modeli jazera teóriu potvrdili.
Takáto udalosť je však podľa výskumného tímu veľmi zriedkavá. A okrem toho sa musí spojiť veľa faktorov. Silné vetry by sa mali objaviť krátko po tom, ako sa na jar začne meniť teplota. Podľa vedcov sa takéto javy vyskytujú aj na iných vodných plochách. Pre Galilejské more hlásia prípady z rokov 2012, 2007 a z 90. rokov.
Pokusy o vedecké vysvetlenie biblických zázrakov nie sú ničím novým ani zriedkavým. Známe sú „prirodzené“ vysvetlenia rozostúpenia Červeného mora v Starom zákone či desiatich egyptských rán. Na čo však vedci nemajú prirodzené vysvetlenie, je načasovanie javu. Ako to, že práve vtedy, keď tam bol Ježiš a apoštoli, sa udial tento zriedkavý jav? A okrem toho sa vedecké vysvetlenie príbehu z 21. kapitoly Jánovho evanjelia sústredilo na zázračný rybolov. Vedci však neskúmajú dôležitejší evanjeliový údaj: tento zázrak urobil Ježiš Kristus po svojom vzkriesení. A na to je veda prikrátka. Tu nastupuje skúsenosť viery.
(KNA)