Prezidentom Spojených štátov amerických sa stal Donald Trump. Ak ste predvolebnú kampaň v Amerike čo i len trochu sledovali, nemohlo vám uniknúť, že Trumpa verejne podporovali aj veriaci kresťania. Či už katolíci, alebo veriaci z protestantských a letničných cirkví, ktoré majú v Amerike početné zastúpenie.
Za katolíkov spomeňme ikonu prolife hnutia kňaza Franka Pavoneho, ktorý oceňuje Trumpov postoj v tejto téme. Verejným podporovateľom Donalda Trumpa je aj legendárna osobnosť wrestlingu Hulk Hogan, ktorý sa dal prednedávnom pokrstiť a krst označuje za najdôležitejší deň svojho života.
Samozrejme, známych osobností z kresťanského prostredia, ktoré podporovali Donalda Trumpa, bolo oveľa viac.
Okrem toho kresťania vnímali šťastie, ktoré mal Trump pri atentáte na svoju osobu, ako Boží zásah.
Arcibiskup Timothy P. Broglio, ktorý je predsedom Biskupskej konferencie USA, vydal oficiálne vyhlásenie k prezidentským voľbám. V texte vyzdvihuje význam demokracie, no tiež zdôrazňuje, že Katolícka cirkev bola, je a bude apolitická. Vzápätí však dodáva, že katolíci sú pripravení spolupracovať s novozvolenými politikmi, aby spolu podporovali spoločné dobro a dôstojnosť každého človeka.
Arcibiskup Timothy P. Broglio vyzval veriacich, aby sa za zvoleného prezidenta Donalda Trumpa modlili. Modlitby sú zamerané na to, aby si vedúci predstavitelia USA poctivo plnili svoje úlohy, aby zodpovedne pristupovali k výkonu moci, ktorou ich poverili voliči.
„O príhovor prosíme blahoslavenú Matku, patrónku nášho národa, aby nás viedla k podpore spoločného dobra všetkých, aby sme presadzovali dôstojnosť každej ľudskej bytosti. Hlavne tých najzraniteľnejších z nás včítane nenarodených, chudobných, cudzincov, starých, chorých a migrantov,“ rezonuje vo vyhlásení.
Tieto témy bolo počuť aj v predvolebnej kampani. V teoretickej rovine ide o „kultúrne vojny“, no v praktickej rovine určuje práve kultúra charakter krajiny.
Arcibiskup ďalej vyzdvihol silu fungovania demokracie a ocenil fakt, že ľudia išli k volebným urnám. Zablahoželal Donaldovi Trumpovi a všetkým, ktorí sa na kampani podieľali.
Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že bez ohľadu na to, kto obsadí Biely dom, učenie Cirkvi zostáva nemenné a americkí biskupi sa tešia na plodnú spoluprácu v prospech krajiny.
„Ako kresťania a ako Američania máme povinnosť správať sa k sebe navzájom s úctou a láskou, aj keď sa napríklad nezhodneme na tom, ako spravovať záležitosti verejnej politiky. Ako národ obdarený mnohými darmi sa musíme starať tiež o tých, ktorí žijú za našimi hranicami, a ochotne im ponúkať pomoc,“ vyzýva arcibiskup Timothy P. Broglio.