V novembri 2022 sa Adam Smith-Connor niekoľko minút ticho modlil pred potratovou klinikou v Bournemouthe. O dva roky neskôr 16. októbra ho magistrátny súd v tom istom meste uznal vinným. Rozsudok odôvodnil „nesúhlasom s potratom“, ktorý vraj Smith-Connor navonok vyjadril svojím postojom: mierne sklonenou hlavou a rukami zloženými k modlitbe.
51-ročnému mužovi vymeral súd dvojročný podmienečný trest a okrem toho musí uhradiť trovy trestného stíhania vo výške 9 000 libier.
„Súd dnes rozhodol, že tiché myšlienky sú v Spojenom kráľovstve nezákonné. To nemôže byť správne,“ reagoval bezprostredne po vynesení rozsudku vojenský veterán a otec dvoch detí. „Jediné, čo som robil, bolo, že som sa modlil k Bohu v privátnej sfére svojho vnútra. A napriek tomu som odsúdený ako zločinec?“
Smith-Connor bol dvadsať rokov vojakom v aktívnej zálohe a počas tohto obdobia bol nasadený v Afganistane, kde podľa vlastných slov „bránil elementárne slobody“, na ktorých stojí jeho krajina. V službe pokračoval aj ako odborná zdravotná sila a dobrovoľník v Cirkvi. O to viac ho znepokojuje erózia slobôd, ktorú teraz nepríjemne zakúsil na vlastnej koži.
Jeremiah Igunnubole, právny poradca ľudskoprávnej organizácie ADF UK, rozsudok komentoval so znepokojením: „Toto je právny zvrat s ďalekosiahlym dosahom. Jeden muž bol dnes odsúdený z dôvodu obsahu svojich myšlienok – modlitieb k Bohu – na verejných uliciach Anglicka. Sotva môžeme klesnúť ešte hlbšie v porušení fundamentálnych slobôd, akými sú sloboda prejavu a myslenia.“
Adam Smith-Connor 31. októbra vyhlásil: „Tichá myšlienka určite nemôže byť zločinom. S podporou ADF UK sa odvolávam proti svojmu odsúdeniu. Vláda jednoducho nemôže určovať obsah myšlienok a modlitieb,“ komentoval Smith-Connor svoje rozhodnutie.
Pripomeňme, že v posledný októbrový deň vstúpil v Anglicku a Walese do platnosti nový zákon, ktorý zaviedol okolo potratových zariadení tzv. nárazníkové zóny do vzdialenosti 150 metrov. Týka sa to oblasti okolo akejkoľvek časti potratovej kliniky alebo akéhokoľvek prístupového bodu k budove alebo pozemku, kde sa nachádza potratová klinika.
Spojené kráľovstvo má jeden z najvyšších počtov potratov v Európe: podľa štatistík bolo v Anglicku a Walese v roku 2021 usmrtených 214 000 nenarodených detí. To znamená, že úmyselným potratom sa v Spojenom kráľovstve končí približne každé štvrté tehotenstvo.
(Tagespost, ADF International, rač)