Po takmer troch rokoch príprav bude od 1. decembra k dispozícii digitálny ekosystém, ktorý pútnikom a turistom umožní zažiť Baziliku svätého Petra tak, ako sa to nepodarilo žiadnej inej generácii v minulosti.
Projekt s využitím umelej inteligencie (UI) je výsledkom spolupráce medzi jednou z najstarších inštitúcií na svete a najnovšou ľudskou technológiou. Jeho názov je: „Bazilika svätého Petra: Skúsenosť umožnená umelou inteligenciou.“
Konkrétne ide o spoluprácu spoločnosti Microsoft a Fabriky svätého Petra, inštitúcie, ktorá zabezpečuje údržbu Svätopeterskej baziliky.
Iniciatívu odprezentoval kardinál Mauro Gambetti, arcikňaz baziliky, spolu s Bradom Smithom, podpredsedom a prezidentom Microsoftu v pondelok 11. novembra.
Jedinečný zážitok pútnikov umožnia rôzne platformy a aplikácie umiestnené na novom webovom portáli baziliky. Aplikujú sa aj určité nástroje, ktoré vďaka umelej inteligencii umožnia navštíviť chrám tak ako nikdy doteraz.
Počas troch týždňov bolo v Bazilike svätého Petra pomocou dronov nasnímaných približne 400 000 fotografií vo vysokom rozlíšení a interiér so všetkými jednotlivými detailmi bol kompletne naskenovaný pomocou laserov.
Na konci tohto procesu mal Microsoft a experti k dispozícii 22 petabajtov dát, ktoré by stačili na zaplnenie 5 miliónov DVD nosičov.
V ďalšom kroku bol vyvinutý špeciálny algoritmus UI na skenovanie týchto obrázkov. Dokázal rozpoznať, „kde je napríklad prasklina v stene alebo kde chýba kúsok mozaiky, takže ľudia, ktorí tu pracujú a sú zodpovední za záchranu tejto mimoriadnej stavby a pracujú na jej obnove, majú teraz všetky tieto údaje a podporu UI, aby fungovala ešte lepšie. Toto sme urobili z technického hľadiska,“ povedal Brad Smith, ktorý zároveň zdôraznil aj ľudský prvok: „Sme tu dnes preto, lebo Peter tu bol pred 2000 rokmi.“
Detailná digitálna rekonštrukcia budovy umožní pozrieť si mozaiky, sochy a ich detaily tak zblízka, ako to nie je možné počas fyzickej návštevy baziliky. Môžete tiež preskúmať časti Baziliky svätého Petra, ktoré nie sú bežne prístupné verejnosti, ako napríklad veľké časti podzemnej nekropoly.
Súčasťou projektu sú aj dve multimediálne výstavy priamo v Bazilike svätého Petra. Petros Eni (Peter je tu) a Petros Eni Octagon ponúknu návštevníkom pohľad na najdôležitejšie historické etapy baziliky a jej vývoj v priebehu mnohých storočí od začiatku jej výstavby.
„Ak ľudia pri vstupe do baziliky nejakým spôsobom dokážu vytušiť tajomstvo, ktoré ju inšpirovalo a ktoré vyžaruje, naša misia bude splnená,“ povedal o projekte kardinál Gambetti.
Pápež František v súvislosti s prezentáciou poukázal na to, že v bazilike je „ďalšie umelecké dielo“, ktoré je „skryté“: spovedníci. „Prosím, nech sú spovedníci vždy tam, na dosah. Ľudia prichádzajú bližšie, niečo cítia, dokonca aj nekresťania prichádzajú prosiť o požehnanie… V tomto umeleckom a krásnom svete existuje aj umenie osobnej komunikácie,“ zdôraznil pontifex.
Spustenie webovej stránky a otvorenie dvoch výstav prichádza len pár týždňov pred začiatkom Svätého roku 2025, počas ktorého Vatikán očakáva viac ako 30 miliónov návštevníkov.
(vaticannews)