Svätý apoštol Tomáš

Redakcia

Redakcia

Svätý apoštol Tomáš

Podľa tradície apoštol Tomáš, nazývaný Didymus (dvojča), pochádzal z Galiley a bol rybárom.

Evanjelista Ján ho spomína až štyrikrát. Prvý raz, keď sa Ježiš dozvedá o Lazárovej chorobe a po dvoch dňoch sa rozhodne znovu ísť do Judey. Po tom, čo apoštoli Ježiša neúspešne odhovárajú od cesty, Tomáš povie: „Poďme aj my a umrime s ním.“ (11,16)

Druhýkrát sa ozýva, keď Ježiš hovorí o príbytkoch, ktoré sú pripravené v nebi. Tomáš reaguje: „Pane, nevieme, kam ideš. Akože môžeme poznať cestu?!“ (14,5) Vtedy mu Ježiš povie pamätné slová: „Ja som cesta, pravda a život. Nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa.“

V 20. kapitole svojho evanjelia píše Ján o udalosti, keď sa Kristus po svojom zmŕtvychvstaní zjavil apoštolom, ktorí boli zhromaždení za zatvorenými dverami, ale Tomáš s nimi nebol. Keď mu po návrate hovorili: „Videli sme Pána,“ neveril im a povedal: „Ak neuvidím na jeho rukách stopy po klincoch a nevložím svoj prst do rán po klincoch a nevložím svoju ruku do jeho boku, neuverím.“ (v. 25)

Štvrtýkrát sa Tomáš spomína v 21. kapitole spolu s ďalšími apoštolmi, keď išli chytať ryby a Ježiš sa im opätovne zjavil (v. 2).

Podľa tradície Tomáš hlásal evanjelium v krajine Partov, Peržanov a v Indii. Podľa niektorých prameňov zomrel mučeníckou smrťou práve v Indii, kde pôsobil medzi rokmi 52 – 72. Zabili ho kopijou v Mailapure pri Madrase (od roku 1996 Chennai, hlavné mesto najjužnejšieho indického štátu Tamil Nadu). Nad miestom jeho tradovaného hrobu postavili Portugalci v 16. storočí rímskokatolícku katedrálu. Úctu mu však preukazujú všetky kresťanské cirkvi Indie, ktoré odvodzujú svoj pôvod od jeho pôsobenia na tomto subkontinente. Od roku 2021 slávia 3. júl ako Deň kresťanov Indie.

Iné podanie hovorí, že Tomáš účinkoval len medzi Partmi a zomrel v mezopotámskej Edesse (dnešná Şanlıurfa v juhovýchodnom Turecku), kde ho zavraždili na kráľov rozkaz a tam aj uložili jeho pozostatky. Svätý Efrém Sýrsky, ktorý pôsobil aj v Edesse, však v jednom zo svojich hymnov vyspieval, že apoštol bol usmrtený v Indii a že jeho pozostatky priniesol do Edessy nemenovaný obchodník.

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk
DoKostola.sk - Svätý apoštol Tomáš

Na našej webovej stránke používame cookies, aby sme optimalizovali obsah na základe očakávaní používateľov. Nezbierame žiadne citlivé údaje.