Tridsaťjedenročný katolík z Viedne bol odsúdený na pokutu 1 000 eur za to, že verejne chválil zničenie sochy rodiacej Panny Márie v katedrále v Linzi, uvádza portál kath.ch. Kontroverzná socha vyvolala ostrú kritiku zo strany veriacich krátko po svojej inštalácii koncom vlaňajšieho júna. Okrem iných opísal aj kardinál Gerhard Ludwig Müller sochu ako „reklamu feministickej ideológie v rozpore s prirodzeným pocitom hanby“.
Prelát v tejto súvislosti poukázal na umelecké zobrazovanie ukrižovaného Krista. Hoci mu pred ukrižovaním strhli šaty, predsa sa nezobrazuje úplne nahý, aby sa „neživili sexuálne fantázie pozorovateľov“, ale aby sa pohľad sústredil na Ježišovo vykupiteľské dielo.
Rovnaký princíp platí aj pre vyobrazovanie Ježišovho narodenia, ktoré už svätý Ignác Antiochijský († 117) zaradil medzi „hlasno volajúce tajomstvá, ktorá sa uskutočnili v jeho tichu“ (List Efezanom 19,1).
Pripomeňme, že v polovici minulého roka neznáma osoba odťala soche hlavu niekoľko dní po jej inštalácii. Socha dostala názov „korunovanie“, čo možno chápať ako narážku na korunováciu Panny Márie. Na druhej strane tento termín označoval moment pri pôrode, keď je možné prvýkrát vidieť hlavičku bábätka pri príchode na svet.
Postava v katedrále v Linzi explicitne znázorňovala presne túto udalosť – Pannu Máriu s rozkročenými nohami, medzi ktorými bol vrch hlávky Ježiška. Z dôvodov diskrétnosti médiá tento pohľad vynechávali, no práve tohto pohľadu návštevníci Dómu nepoškvrneného počatia Panny Márie v Linzi ušetrení neboli.
Obvinený muž údajne na sociálnych sieťach opísal ničenie ako „hrdinské“ a zatiaľ neznámeho páchateľa ako „statočného katolíka“. Muža následne justícia obvinila z navádzania na trestný čin s možnou hornou sadzbou dva roky odňatia slobody.
„Zločin opísal ako veľký na sociálnych sieťach, ako sú YouTube, Telegram a Twitter, a chválil páchateľa ako neznámeho rakúskeho hrdinu,“ uviedla podľa Krone Ulrike Breitenederová z prokuratúry v Linzi.
Tridsaťjedenročný muž sa však k činu úplne nepriznal. Počas výsluchov sa označil za katolíka, no nechcel, aby bola socha poškodená. Teraz bol podľa medializovaných informácií odsúdený na peňažný trest. Ak však pokutu 1 000 eur nezaplatí do dvoch týždňov, stále môže dôjsť k súdnemu konaniu.
Autorku sochy Esther Straußovú jej zničenie znepokojilo a vysvetlila si ho po svojom – „vysokou patriarchálnou náchylnosťou k používaniu násilia“.
V rozhovore pre rakúsky Standard tiež vyvodila spojitosť medzi skutkom a vysokou mierou vrážd žien v Rakúsku. Autorka vytvorenie sochy vysvetľovala snahou o „vyplnenie prázdneho miesta v biblickej správe o narodení Ježiša Krista“.
(Spracované podľa CNA.)