Tlačová agentúra Vatican News priniesla správu o aktuálnom stretnutí maronitských biskupov.
Maroniti sú východní kresťania katolíci. To znamená, že sú v jednote s Rímom a za hlavu Cirkvi považujú pápeža Františka rovnako ako my.
Liturgiu však slávia v starobylom maronitskom ríte. Geografický priestor, v ktorom sa nachádzajú a pôsobia, je Libanon.
Izraelské útoky v Libanone namierené proti Hizballáhu zasiahli aj obytné oblasti a z domovov vyhnali vyše milióna Libanončanov.
Správa uvádza, že podľa dostupných štatistík bolo od začiatku vojny v Gaze 7. októbra 2023 v Libanone údajne zabitých viac ako 3 000 ľudí a takmer 14 000 bolo zranených. Izraelské útoky sú zamerané na Iránom podporované hnutie Hizballáh.
„Krajina je na pokraji kolapsu,“ varujú maronitskí biskupi. Ďalej vyzývajú medzinárodné spoločenstvo, aby zaviedlo okamžité prímerie. Okrem iného aj preto, lebo „izraelská agresia porušuje národnú suverenitu Libanonu“, uvádza sa vo vyhlásení.
Maronitskí biskupi vo svojom vyhlásení ocenili jednotu, ktorú preukázali viacerí libanonskí náboženskí predstavitelia odsúdením „izraelskej agresie“ a výzvou „na rýchle vyriešenie konfliktu s cieľom ochrániť vysídlené osoby“.
Biskupi taktiež poďakovali francúzskemu prezidentovi Macronovi, ktorý koncom októbra zvolal do Paríža medzinárodnú konferenciu na podporu Libanonu, na ktorej sa vyzbierala takmer miliarda dolárov.
Biskupi vyzvali ministerstvo školstva Libanonu, aby zriadilo osobitný výbor zastupujúci súkromné aj štátne školy s cieľom nájsť alternatívne ubytovanie pre mnohé vysídlené rodiny, ktoré našli útočisko práve v školách. Ide o to, aby všetci žiaci mohli pokračovať vo vzdelávaní.
Správa ďalej uvádza, že počas útokov boli zasiahnuté aj kostoly a modlitebne. Dôvodom, prečo sa tak stalo, je, že hnutie Hizballáh umiestnilo sklady zbraní do tesnej blízkosti zmiešaných moslimských a kresťanských komunít. Tak prišli o svoje domovy ako moslimovia, tak aj kresťania.
Podľa dostupných informácií takmer 2 500 ľudí našlo útočisko v školách, ale väčšinu vysídlencov, približne 9 000, prijali kostoly, kláštory a niekoľko kresťanských domácností bez ohľadu na náboženské vyznanie.
Rovnako tak konflikt na Blízkom východe odsúdil libanonský patriarcha Béchara Boutros Raï, ktorý vyhlásil: „Vo vojne na Blízkom východe je každý porazený!“