Svätci, ktorých si Rímskokatolícka cirkev pripomína 12. novembra, neboli všetci Poliakmi a neboli všetci ani rodnými bratmi, boli však príbuzní duchovným spôsobom. Išlo o pustovníkov Benedikta, Jána, Izáka, Matúša a Kristína, ktorí boli spolu umučení.
Prví dvaja boli talianski benediktíni, rodní bratia Izák s Matúšom boli novici, ktorých si Benedikt a Ján vzali cestou zo severného Uhorska ako tlmočníkov, a Kristín plnil úlohu kuchára a pomocníka. Do Poľska prišli po smrti biskupa Vojtecha (982 – 997) medzi pohanskými pobaltskými Slovanmi, keď vládol knieža Boleslav Chrabrý (992 – 1025), aby pod patronátom cisára Svätej ríše rímskej Otta III. (996 – 1002) pokračovali v misii pražského biskupa. Učili miestnych kresťanskej náuke a vo voľnom čase rúbali kamene na stavbu nového kostola.
Legendárneho pôvodu je rozprávanie z ich života, podľa ktorého raz dostali od dedinčana rybu. Jedlo si rozdelili medzi sebou a rybiu hlavu hodili do studne. Na druhý deň sa v studni zázračne objavila ďalšia ryba. Aj z nej si pripravili jedlo a zo zvyšku hlavy sa objavila ďalšia ryba. Pre bratov to bolo jasné znamenie, že Boh sa o nich stará.
Jedného dňa išiel okolo pustovne kráľovský sprievod. Kráľa dojali skromné pomery, v ktorých mnísi žili, a za ich prácu ich obdaroval cennými šperkami. Niektorí členovia kráľovho sprievodu však na toto štedré obdarovanie žiarlili. V noci sa vrátili do pustovne a mníchov zavraždili a okradli. Stalo sa to v noci 10. novembra 1003 s najväčšou pravdepodobnosťou v obci Święty Wojciech pri Międzyrzeczi. Pochovali ich najprv v kláštornom kostole, o dva roky preniesli ich pozostatky do katedrály v Hnezdne. Keď sa o ich smrti dozvedel pápež Ján XVIII. (1003 – 1009), v roku 1004 ich zaradil Rímskeho martyrológia.
V roku 1039 relikvie „prvých mučeníkov Poľska“, ako Poliaci nazývajú piatich martýrov, previezli českí vojaci počas lúpežnej výpravy kniežaťa Břetislava I. z katedrály v Hnezdne do Katedrály svätého Víta na Pražskom hrade.
Po vyše 900 rokoch v roku 1987 kardinál František Tomášek, vtedajší pražský arcibiskup, daroval relikvie novopostavenému kostolu v Bydgoszczi. V súčasnosti sú vystavené na verejnú úctu v Kaplnke Božieho milosrdenstva. Relikviár, ktorý vytvoril umelec Robert Kaja, zobrazuje päť postáv mučeníkov podopierajúcich kráľovskú korunu zakončenú krížom. Časť relikvií je zamurovaná v hlavnom oltári.