Väčšina správ z katolíckeho sveta nesie v sebe vážnosť a dôstojnosť ohlasovania Evanjelia, je v nich inšpirácia k duchovnému rastu, je v nich smerovník k svätosti a posvätná vážnosť.
Preto človeka poteší, keď sa v správach zjaví niečo hlboko ľudské, pre niekoho azda banálne, niečo, čo nevykazuje známky vysokej teologickej umnosti, no pritom je to krásne a dôležité.
Takúto správu vydalo Pražské arcibiskupstvo 19. decembra. Pražský arcibiskup Mons. Jan Graubner totiž udelil Svätovojtešskú medailu panej, ktorá dlhé roky pracovala na recepcii Pražského arcibiskupstva.
Pani recepčná sa volá Marie Bláhová a koncom roka odchádza do dôchodku po dlhých desaťročiach tejto služby.
V službe nadviazala na službu svojho otca, ktorý v časoch komunistického prenasledovania vždy verne stál pri kardinálovi Tomáškovi.
Prestížne ocenenie dostala za celoživotnú službu Cirkvi a Pražskej arcidiecéze.
Pani Bláhová za tie dlhé roky poznala arcibiskupstvo do najmenších detailov. Vedela, ako fungujú procesy, vzťahy, kto má čo na starosti a koho s kým zosieťovať. Správa uvádza, že bola svedkyňou celého radu významných udalostí, ktoré sa diali v rámci českej cirkvi.
Tradíciu udeľovania Svätovojtešskej medaily zaviedol ešte v 90. rokoch 20. storočia kardinál Miloslav Vlk. Laureátmi sú také osobnosti ako Václav Malý, Jiří Grygar, Martin Dejdar, Tomáš Halík, Alexander Tomský či Jan Graubner. Včera do zástupu ocenených pribudla i obetavá recepčná Marie Bláhová.
Pani Bláhová nie je povýšená na oltár, no v Katolíckej cirkvi máme jedného svätorečeného vrátnika. Je ním svätý Konrád, kapucín, ktorý bol 41 rokov vrátnikom v Kláštore svätej Anny v bavorskom Altöttingu.
Práve na svätého Konráda, na tohto jednoduchého vrátnika, ktorý sa celý život modlil na vrátnici, sa obracali tí najchudobnejší, siroty, vdovy a mrzáci, všetci tí, ktorých inde vypoklonkovali.
Kapucín Konrád nikdy nikoho neodmietol a razil heslo, že veci sa rozdávaním znásobujú, preto sa snažil rozdať čo najviac.
V tomto nám môže byť veľkou inšpiráciou rovnako ako pani Bláhová. Mať ľudí v úcte, pristupovať k nim s láskou a porozumením a modliť sa za nich.
Spracoval: Štefan Chrappa