Život plný viery, bolesti a zázrakov: Svätý Páter Pio z Pietrelciny:

Redakcia

Redakcia

Zbigniew Kotyłło: Svätý Páter Pio, detail. Zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Zbigniew Kotyłło: Svätý Páter Pio, detail. Zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Páter Pio, vlastným menom Francesco Forgione, sa narodil 25. mája 1887 v malej talianskej dedinke Pietrelcina. Jeho rodičia roľníci Grazio a Mária Giuseppa Forgioneovci ho pomenovali po svätom Františkovi z Assisi, čo predznačilo jeho životnú cestu pokory a odovzdanosti Bohu.

Francesco už ako malý chlapec prejavoval túžbu stať sa kňazom. V roku 1903 vo veku 16 rokov prijal kapucínsky habit a rehoľné meno Pio, čo v preklade znamená zbožný. O sedem rokov 10. augusta 1910 bol vysvätený za kňaza v beneventskej katedrále.

Páter Pio bol nielen oddaným kňazom, ale aj nositeľom stigiem, teda rán ukrižovaného Krista. Tieto zázračné rany sa mu objavili na rukách, nohách a boku 20. septembra 1918, keď kľačal pred krížom vo svojej cele. Bol prvým stigmatizovaným kňazom v histórii Cirkvi. Páter Pio však túto veľkú milosť neprijal bez bolesti. Rany na tele mu neustále krvácali a nikdy sa nezahojili, až kým krátko pred smrťou úplne nezmizli.

Okrem stigiem mal Páter Pio aj dar bilokácie – schopnosť byť na dvoch miestach súčasne, čo potvrdilo viacero ľudí. Ďalším zázračným darom bola schopnosť čítať v ľudských srdciach a takto odhaľovať tajomstvá ľudských duší a pomáhať penitentom k pravému pokániu a návratu k Bohu.

Spoveď bola pre Pátra Pia primárnou cestou, ktorou privádzal ľudí k Bohu. Denne spovedával aj 10 – 12 hodín. Jeho prísnosť a odhodlanie priviesť každého k úprimnému pokániu mu priniesli nielen veľký obdiv, ale aj kritiku. Často bol tvrdý a nekompromisný voči tým, ktorí neboli pripravení na skutočné obrátenie. Napriek tomu prichádzali za ním tisíce ľudí z celého sveta vrátane mnohých umelcov, hercov i anonymných pútnikov.

Život Pátra Pia bol poznamenaný nielen duchovnými milosťami, ale aj veľkým utrpením. V rokoch 1922 – 1931 musel čeliť zásahom vatikánskeho Svätého ofícia (dnes Dikastérium pre náuku viery), ktoré spochybňovalo nadprirodzený pôvod jeho stigiem. Zakázali mu slúžiť verejnú svätú omšu a vykonávať kňazskú službu. Až v roku 1933 mu bolo dovolené vrátiť sa k plnej kňazskej činnosti.

Páter Pio tieto skúšky prijímal s pokorou a poslušnosťou, pretože veril, že sú súčasťou Božieho plánu. V tichu svojej malej cely počujem ozveny falošných hlasov, ktoré sa točia okolo mojej úbohej osoby. Som znechutený nevhodným chovaním tých, ktorí sa oháňajú mojím menom,“ sťažoval sa svätec. Jeho dôvera v Cirkev však zostala pevná.

Po skončení druhej svetovej vojny v roku 1947 inicioval Páter Pio stavbu nemocnice Dom úľavy v utrpení, ktorý mal poskytovať starostlivosť a útechu chorým a trpiacim. Táto nemocnica, otvorená v roku 1956, bola prepojená s duchovným životom prostredníctvom modlitebných skupín, ktoré Páter Pio založil a ktoré dnes existujú po celom svete. Ako hovoril: „Bez modlitby je náš Dom úľavy ako rastlina, ktorá nemá slnko a vzduch.“

Páter Pio zomrel 23. septembra 1968 vo veku 81 rokov. Na jeho pohrebe sa zúčastnilo okolo 100 000 ľudí, čo svedčí o jeho obrovskej popularite a úcte voči jeho osobe už za života. Miesta, kde Páter Pio pôsobil, najmä San Giovanni Rotondo, sa stali cieľmi pútnikov z celého sveta.

Za blahoslaveného bol vyhlásený 2. mája 1999 a za svätého 16. júna 2002 pápežom Jánom Pavol II., ktorému po prvom stretnutí v roku 1947 predpovedal, že sa stane pápežom.

Jeden z dvoch zázrakov, ktorý bol potrebný pre svätorečenie, sa týkal uzdravenia Wandy Półtawskej, dlhoročnej priateľky Jána Pavla II. – Karola Wojtyłu, v roku 1962. Biskup Karol Wojtyła ako účastník Druhého vatikánskeho koncilu dostal vtedy od jej manžela list, v ktorom sa uvádzalo, že sa dozvedela, že má rakovinu čriev a že jej zostáva 18 mesiacov života. Wojtyła potom poprosil stigmatizovaného mnícha, aby požiadal o Boží zásah. O niekoľko dní neskôr jej lekári zistili, že nádor nevysvetliteľne zmizol. Wanda Półtawska zomrela 24. októbra 2023 vo veku takmer 102 rokov.

Aj na Slovensku je úcta k svätému Pátrovi Piovi z Pietrelciny živá. V roku 2012 bol vo Vranove nad Topľou posvätený gréckokatolícky chrám zasvätený práve tomuto svätcovi, zatiaľ jediný na Slovensku. Raz mesačne sa tam koná modlitba Molebenu k svätému Piovi, ktorý sa modlí len v tomto chráme.

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk