„Neexistujú žiadni zlí chlapci. Existuje len zlé prostredie, zlý tréning, zlý príklad, zlé myslenie.“ Toto bola životná filozofia rímskokatolíckeho kňaza Edwarda Josepha Flanagana, syna írskych farmárov, ktorý ako osemnásťročný emigroval do Spojených štátov. Jeho pozoruhodný príbeh oživí celovečerný dokument Srdce sluhu: Príbeh otca Flanagana, ktorý do amerických kín exkluzívne len na jednu noc uvedie spoločnosť Fathom Events v utorok 8. októbra.
Dielo otca Flanagana charakterizuje ďalší z jeho výrokov, podporený činmi obetavého kňaza: „Ak chcete zachrániť budúcnosť, začnite so záchranou detí.“
Kto bol otec Edward Flanagan? Narodil sa v Írsku 13. júla 1886. Po emigrácii do Spojených štátov navštevoval univerzitu v Marylande, potom Seminár svätého Jozefa v New Yorku a pokračoval v štúdiu v Taliansku a na univerzite v rakúskom Innsbrucku, kde bol v roku 1912 vysvätený za kňaza. Potom sa vrátil do USA a jeho prvým miestom pôsobenia sa stala farnosť v Nebraske, kde slúžil ako výpomocný kňaz v katolíckom Kostole svätého Patrika. V roku 1919 sa stal americkým občanom.
Otec Flanagan sa rozhodol venovať výchove zanedbanej a mravne „podvyživenej“ mládeži tým, že ju prácou a sebavýchovou vráti k zdravému a usporiadanému životu. V roku 1917 založil v Omahe domov pre opustených chlapcov bezdomovcov. Jeho biskup Jeremiah James Harty mu po prvotných pochybnostiach povolenie na zriadenie tohto domova udelil.
Zakrátko už domov v Omahe kapacitne nestačil, a preto otec Flanagan založil 16 kilometrov od Omahy Boys Town (Mesto chlapcov). Pod jeho vedením tam vyrástla veľká komunita, kde funkciu „starostu mesta“ vykonával jeden z chlapcov. K vybaveniu „mesta“ patrila škola, kaplnka, pošta, domčeky, telocvičňa a ďalšie zariadenia, kde mohli chlapci vo veku od 10 do 16 rokov získať vzdelanie a vyučiť sa remeslu.
Podľa svedectiev absolventov Boys Town sa otec Flanagan ku každému dieťaťu vo svojej starostlivosti správal ako k jedinečnej, hodnotnej, neopakovateľnej osobe. Jeho cieľom bolo, aby sa všetci jeho chlapci stali svätými. Otec Flanagan je preto vítanou inšpiráciou pre nejednu katolícku školu nielen v USA.
Toto dielo otca Flanagana poskytlo inšpiráciu pre film Boys Town, ktorý sa v amerických kinách premietal už v roku 1938. Hlavnú postavu otca Flanagana stvárnil herec Spencer Tracy, ktorému jeho presvedčivý výkon vyniesol Oscara.
Po skončení druhej svetovej vojny sa otec Flanagan pustil do novej misie: vybudovať infraštruktúru sociálnych služieb v Nemecku a Japonsku, kde veľké množstvo detí osirelo v dôsledku mestských bojov a systematických kampaní genocídy páchaných nacistami a ich spolupracovníkmi. Otec Flanagan sa snažil vniesť lúč nádeje doprostred tejto skazy.
Zaujímavosťou je, že otec Flanagan sa snažil pomôcť aj v rodnom Írsku, avšak írska vláda i cirkevná hierarchia sa veľmi urazili pre Flanaganovu kritiku ich siete „charitatívnych“ priemyselných škôl a skupinových domovov pre chlapcov a neposlušné dievčatá a status quo sa nezmenil. Neblahé následky tejto chyby vyšli na svetlo o niekoľko desaťročí neskôr.
Otec Flanagan zomrel počas tejto misie v Nemecku 15. mája 1948. Na jeho pohrebe predniesol smútočný prejav prezident USA Harry Truman. V roku 2012 začala arcidiecéza Omaha v štáte Nebraska proces jeho blahorečenia.
Život a svedectvo otca Flanagana sú príkladom, ako možno katolícke sociálne učenie aplikovať na dvadsiate prvé storočie. Kľúčom k jeho mimoriadnemu úspechu bolo, že Flanagan hovoril a konal ako skutočný Kristov učeník. V každom človeku, ktorému pomohol, videl tvár svojho Majstra bez ohľadu na rasu, národnosť alebo vierovyznanie.