Pastoračná teologička Barbara Veliková-Franková je prvou ženou v Rakúsku, ktorá prevzala úrad biskupskej vikárky. Biskup Josef Marketz vymenoval doktorku teológie za „biskupskú vikárku pre synodalitu a rozvoj Cirkvi“ v diecéze Gurk-Klagenfurt. Jej funkčné obdobie sa začalo 1. marca.
Teologička preberá novozriadený úrad. Za biskupských vikárov sú zvyčajne menovaní pomocní biskupi alebo členovia katedrálnej kapituly, ktorí zastupujú biskupa v určitej oblasti. V kánonickom práve latinskej cirkvi (Codex Iuris Canonici) sa uvádza: „Generálny a biskupský vikár majú byť kňazi nie mladší než tridsaťroční, doktori alebo licenciáti kánonického práva alebo teológie, alebo aspoň naozaj skúsení v týchto vedách, ktorí sa vyznačujú zdravou náukou, bezúhonnosťou, rozvážnosťou a skúsenosťou vo vybavovaní vecí.“ (Kánon 478 § 1)
Biskup Marketz tvrdí, že vytvoril nový, mimokánonický titul osobitne pre ženy. V stredajšom vyhlásení vysvetlil, že zriadenie nového úradu a vymenovanie Velikovej-Frankovej boli „nielen dôležitými krokmi na synodálnej ceste, ale predovšetkým konkrétna realizácia posilnenia laikov a najmä žien, k čomu vyzýva pápež František“. Biskupský dekrét o zriadení nového úradu zdôrazňuje „pokračovanie a implementáciu smerníc a impulzov z procesu rozvoja synodálnej Cirkvi v diecéze Gurk“. Základom je záverečná pápežom ratifikovaná správa Synody o synodalite, v ktorej sa uvádza, „že synodalita je vhodným interpretačným rámcom pre hierarchický úrad“.
Veliková-Franková, ktorá už tri roky koordinuje proces rozvoja diecézy, získava ako biskupská vikárka „pozíciu riaditeľky projektového riadenia procesu rozvoja Cirkvi a pridružených a podriadených pracovných a projektových skupín,“ uvádza sa v dekréte. Ako biskupom poverená laička je pod právomocou biskupa ako svojho technického predstaveného a generálneho vikára ako oficiálneho predstaveného. Vo svojej úlohe biskupskej vikárky bude aj členkou predsedníctva konzistória, konferencie ordinariátu, predsedníctva diecéznej rady a konferencie dekanov.
Nová biskupská vikárka hovorí o „osobitnom uznaní a tiež o ďalšom znamení väčšej vodcovskej zodpovednosti pre ženy v Cirkvi“. Nejde jej nevyhnutne o štrukturálne zmeny, ale skôr o „hľadanie kompromisov, boj o riešenia a niekedy aj zotrvanie v napätí nejednotnosti“.
Päťdesiatsedemročná Veliková-Franková vyštudovala katolícku teológiu a náboženskú výchovu. Viacero rokov pôsobila v oblasti medzinárodnej rozvojovej spolupráce. Od roku 2014 pôsobí v rôznych pastoračných oblastiach diecézy, naposledy ako duchovná asistentka Katolíckeho hnutia žien Rakúska a vedúca vzdelávania farských pastoračných pracovníkov.
Sedemdesiatročný biskup Marketz sa v minulosti viackrát vyjadril aj k téme povinného kňazského celibátu a diakonátu žien. Bol by „šťastný, keby ženy dostali takéto pozície,“ povedal biskup. Celibát priniesol v priebehu storočí mnohým pozitívne veci, no pred starších a osamelých kňazov stavia nové otázky. Biskup by nemal by nič proti tomu, „keby kňazi mohli vykonávať svoje povinnosti spolu so svojimi rodinami“. Hoci je presvedčený o veľkej hodnote kňazského celibátu, predsa by podľa biskupa jeho dobrovoľnosť priniesla nárast kňazských povolaní. Keď pred piatimi rokmi preberal ako biskup vedenie diecézy Gurk-Klagenfurt, mala 336 farností, no len polovičný počet kňazov.
(KNA)