Prečo mladí ignorujú Zázračnú medailu Panny Márie?

Štefan Chrappa

Štefan Chrappa

Medaila Nepoškvrneného počatia (Zázračná medaila), zdroj: wikimedia commons
Medaila Nepoškvrneného počatia (Zázračná medaila), zdroj: wikimedia commons

Pravá mariánska úcta v Katolíckej cirkvi je taká úcta, ktorá vždy a za každých okolností privádza ľudí k Ježišovi.

Súčasťou mariánskeho kultu sú aj mariánske zjavenia, teda udalosti, keď sa Panna Mária prihovára konkrétnym ľuďom alebo spoločenstvám na konkrétnych miestach.

Správ o zjaveniach Panny Márie naprieč svetom je pomerne veľa, no Cirkev je opatrná v ich uznávaní. Udalosti sa kriticky skúmajú, aby nedošlo k omylu, ktorý by v konečnom dôsledku narušil dôveryhodnosť Katolíckej cirkvi či už pred svetom, alebo pred samotnými veriacimi.

Napríklad Lurdy a Fatima sú oficiálne uznané miesta mariánskych zjavení. Medžugorie je v procese skúmania. Biskupi sú opatrní, nejednotnosť panuje aj v samotnej Cirkvi i medzi františkánmi, ktorí majú toto pútnické miesto na starosti. To všetko aj napriek tomu, že sa tu dejú stovky obrátení, že sa tu ľudia spovedajú, že ľudia hovoria o uzdraveniach a zaoberajú sa tým, čo sa označuje ako posolstvá Panny Márie.

V otázke zjavení procesy uznania ich pravosti netreba urýchľovať. Ak sú zjavenia pravdivé, časom sa aj tak potvrdia a Cirkev ich odobrí. Pokojne to môže trvať sto rokov…

Jedna vec je uznanie zjavení samotnou Cirkvou, iná vec je samotná úcta veriacich. Ani oficiálne uznané miesta mariánskych zjavení nezaväzujú veriacich k ničomu. V skratke to znamená, že kto chce, tak verí a chodí sem na púte, kto nechce, neverí a veriť nemusí. Nie je to hriech. Je to akoby pridaná hodnota náboženského života, niečo, čo môže dopĺňať mozaiku viery.

Nové generácie formované racionalizmom a skepticizmom musia na mariánske zjavenia dorásť, dozrieť. Azda až v čase, keď ľudia stratia životnú silu, zdravie a postretnú ich neriešiteľné starosti, začnú akoby intuitívne svoj zrak upierať k Ježišovej Matke.

Medzi dôležitý mariánsky fenomén, ktorý je v ostatnom čase tak trochu na okraji záujmu, je fenomén zvaný Zázračná medaila Panny Márie.

Medaila je spojená s francúzskou rehoľníčkou a mystičkou vincentkou svätou Katarínou Labouré, ktorá mala súkromné zjavenia Panny Márie. Na základe týchto zjavení dala budúca svätica vyrobiť medailu Panny Márie s nápisom „Ó, Mária, počatá bez poškvrny hriechu, pros za nás, ktorí sa k tebe utiekame“.

Svätá Katarína Labouré bola podľa slov jej predstavenej jednoduchá, no pokorná žena. Čítať a písať sa naučila až v kláštore. V rámci poslušnosti pracovala takmer polstoročie v chudobinci v Paríži a bez reptania robila tie najpodradnejšie práce.

Práve jej sa zjavovala Panna Mária. Rehoľníčka zomrela v roku 1876, keď mala sedemdesiat rokov. V roku 1933 ju vyhlásili za blahoslavenú, v roku 1947 ju svätorečili. Jej telo po smrti nepodľahlo rozkladu, čo je jedným z vonkajších znakov svätosti.

Ctitelia Panny Márie a Zázračnej medaily sú po celom svete. Aj na Slovensku funguje Združenie Zázračnej medaily Panny Márie. Patrí do Vincentskej rodiny. Jeho cieľom je kráčať za Ježišom podľa vzoru Panny Márie. Združenie má za úlohu rozširovať úctu k Panne Márii, v náplni jeho práce je rozdávanie Zázračných medailí, súčasťou charizmy je aj služba chudobným v duchu svätého Vincenta de Paul.

Štefan Chrappa
Štefan Chrappa pochádza zo Svätého Jura. Vyštudoval slovenčinu a poľštinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde po absolvovaní doktorandského štúdia prednášal literárnovedné disciplíny. Je dlhoročným redaktorom Slovenského rozhlasu. Venuje sa náboženským a kultúrnym témam. Je nositeľom ocenení Fra Angelico, za hudbu jeho kapely získali štyri ocenenia Radiohead awards. Je rímskokatolík, ženatý, má jednu dcéru.

Na našej webovej stránke používame cookies, aby sme optimalizovali obsah na základe očakávaní používateľov. Nezbierame žiadne citlivé údaje.

DoKostola.sk - Prečo mladí ignorujú Zázračnú medailu Panny Márie?