Svätec, ktorého si Rímskokatolícka cirkev pripomína 29. marca, je známy pod viacerými menami: Bertold z Kalábrie alebo z hory Karmel či Bartolomej Avogadro. Podľa tradície, ktorá z neho robí zakladateľa karmelitánskeho rádu, sa narodil v Solignacu (okcitánsky Solenhac) v regióne Limousin okolo roku 1080 v šľachtickej rodine de Malifaye (latinsky Malefaida). Označenie „z Kalábrie“ malo byť dobovým eufemizmom pre „západniar“.
Študoval na univerzite v Paríži, kde získal doktorát z teológie. Počas križiackych výprav odišiel do Svätej zeme a neskôr bojoval pri obliehaní Antiochie. Práve v tejto bitke prisahal, že ak bude mesto oslobodené od obliehania, začne duchovnejší spôsob života.
Okolo roku 1154 odišiel do jaskyne na hore Karmel, kde postavil kaplnku zasvätenú Svätej Panne Karmelskej. S desiatimi spoločníkmi tam potom žil kontemplatívnym životom ako pustovník.
Bertoldov strýko Aimeric de Malifaye, ktorý bol latinským patriarchom Antiochie (1140 – 1165; 1170 – 1193), navštívil svojho synovca v jeho pôsobisku a vymenoval ho za generálneho priora komunity. Niektorých bratov poveril úlohou založiť ďalšie dve komunity v Palestíne. V obavách o budúcnosť kresťanov vo Svätej zemi sa Bertoldovi pripisuje vízia, v ktorej veľký počet bratov z komunity zomiera rukami moslimov.
Svätý Bertold zomrel v roku 1195 vo veku stopätnásť rokov. Po jeho smrti bol za generálneho priora komunity vymenovaný rodák z Jeruzalema Brocard (1151 – 1231), ktorému okolo roku 1209 jeruzalemský patriarcha Albert (1205 – 1241) schválil rádové reguly a ktorý bol tak považovaný za spoluzakladateľa rádu. O sedemnásť rokov neskôr v roku 1226 rád potvrdil aj pápež Honorius III. Pre vpád Saracénov sa však mnohí mnísi po roku 1238 vrátili na Západ, čím sa však karmelitánsky rád výrazne rozšíril.
Kult svätého Bertolda z Kalábrie schválila generálna kapitula rádu v roku 1564. Pre pochybnosti o jeho historickosti bol z breviára z roku 1585 odstránený, ale v roku 1609 bol znovu zavedený.
Svätý Bertold býva zobrazovaný v karmelitánskom habite, niekedy s knihou a mečom, alebo počas vízie mučeníkov.