Aj keď o svätom Jozefovi vieme pomerne málo, patrí k dôležitým postavám dejín spásy. Bol mužom hlbokej viery, poslušnosti a pokory, ktorý spoluvytváral priestor pre príchod a rast Božieho syna. Rímskokatolícka cirkev si ho uctieva 19. marca ako svojho patróna a vzor všetkých otcov.
V Evanjeliu podľa Matúša sa uvádza, že svätý Jozef bol synom Jakuba (1,16) a pochádzal z Dávidovho rodu. Evanjelium podľa Lukáša ho opisuje ako syna Heliho (3,23), čo môže byť vysvetlené ako odkaz na „svokrovskú“ líniu alebo zvyk levirátnych manželstiev, pri ktorých si brat vezme za ženu vdovu svojho zosnulého brata.
Jozef bol povolaním tesár (Mt 13,55), čo v hebrejskom kontexte znamenalo remeselníka, ktorý pracoval nielen s drevom, ale aj s kameňom a inými materiálmi. Bol to muž spravodlivý a nábožný, ktorý odpovedal na Božiu priazeň ochotou nasledovať Božiu vôľu.
Keď bola Panna Mária zasnúbená s Jozefom, ešte pred tým, ako začali spolu žiť, počala z Ducha Svätého (Mt 1,18). Jozef ako muž spravodlivý nechcel Máriu vystaviť verejnej hanbe, preto sa rozhodol prepustiť ju tajne. Vo sne sa mu však zjavil Pánov anjel a povedal mu, aby sa nebál vziať si Máriu za manželku, lebo dieťa pod srdcom počala z Ducha Svätého. Jozef poslúchol a prijal Máriu za svoju manželku.
Keď cisár Augustus vyhlásil sčítanie ľudu, pre Jozefa to znamenalo putovať do svojho rodiska Betlehema (Lk 2,1-5). Tam sa v skromných podmienkach narodil Boží Syn Ježiš Kristus.
Po odchode mudrcov anjel varoval Jozefa, aby vzal dieťa a jeho matku a ušiel do Egypta, pretože Herodes chce Ježiša zabiť (Mt 2,13-15). Jozef znova poslúchol a odišiel s rodinou do vyhnanstva.
Po Herodesovej smrti sa anjel opäť zjavil Jozefovi a povedal mu, aby sa vrátil do Izraela. Jozef sa však dozvedel, že v Júdsku vládne Archelaos, Herodesov syn, preto sa usadil v galilejskom mestečku Nazaret, kde Ježiš vyrástol a strávil väčšinu svojho pozemského života (Mt 2,19-23).
Jozef bol hlboko veriacim mužom, ktorý každoročne s rodinou putoval do Jeruzalema na Paschu (Lk 2,41). Evanjelium podľa Lukáša prináša epizódu, keď sa dvanásťročný Ježiš svojim rodičom stratil. Našli ho po troch dňoch v Chráme diskutovať s učiteľmi Zákona (Lk 2,46-49).
Hoci evanjeliá neuvádzajú, kedy Jozef zomrel, predpokladá sa, že to bolo ešte pred verejným pôsobením Ježiša, pretože sa v príbehoch už viac nevyskytuje. Tradične sa verí, že zomrel v náručí Ježiša a Márie vo veku približne 100 rokov, preto je patrónom dobrej smrti.
Podľa východnej tradície bol svätý Jozef vdovec a z predchádzajúceho manželstva mal štyroch synov: Jakuba, Júdu, Jozesa a Šimona (alebo Simeona) a tri dcéry: Ester, Martu a Salome, ktorá bola matkou svätého Jána Teológa.
Svätý Jozef bol dlho v úzadí kresťanskej úcty a jeho kult sa začal výrazne rozvíjať až v stredoveku. Pápež Sixtus IV. zaviedol jeho liturgickú spomienku v 15. storočí a v roku 1870 ho pápež Pius IX. vyhlásil za patróna celej Katolíckej cirkvi. Pápež František, ktorý má svätého Jozefa vo veľkej úcte, rozšíril jeho spomienku do všetkých eucharistických modlitieb latinskej svätej omše.
Najväčší chrám zasvätený svätému Jozefovi – Oratórium svätého Jozefa – sa nachádza v kanadskom Montreale. Postavil ho svätý brat André Bessette, známy svojou úctou k svätému Jozefovi a mnohými zázrakmi.
Svätý Jozef má pod patronátom viacero oblastí: Katolícku cirkev, rodiny, pracujúcich, tesárov, stolárov a remeselníkov, cestujúcich a pútnikov i dobrú smrť, teda kresťanskú eutanáziu v pravom význame tohto slova.
Na Slovensku je mu zasvätených niekoľko desiatok kostolov: 2 ako pestúnovi, 5 ako ženíchovi Panny Márie, 18 ako robotníkovi a 22 ako Jozefovi bez prívlastku.
Tradícia mu pripisuje aj mocný titul Terror daemonum (Postrach démonov), čo nie je len poetickým vyjadrením jeho duchovnej autority, ale potvrdenou skutočnosťou. Viacerí exorcisti a svätci, ako svätý Bernard z Clairvaux či svätá Terézia z Avily, zdôrazňovali Jozefovu mocnú ochranu pred zlými duchmi. Ako človek, ktorý celý svoj život zasvätil službe Bohu a jeho Synovi, je silným orodovníkom v duchovných bojoch.
V roku 2021 pápež František vyhlásil Rok svätého Jozefa, aby povzbudil veriacich k väčšej úcte k tomuto tichému, no mocnému svätcovi.
Veriaci sa k nemu obracajú aj touto modlitbou:
Ó, svätý Jozef, verný ochranca a pestún Božieho Syna, patrón Cirkvi a našich rodín, prichádzame k tebe s pokornou dôverou. Ty si svojím spravodlivým životom, láskou a poslušnosťou voči Božej vôli ukázal príklad svätosti a pracovitosti.
Vypros nám milosť čistého srdca, vytrvalosť v skúškach a odvahu kráčať po ceste viery. Pomáhaj nám vo všetkých životných ťažkostiach a príhovorom u Boha nás ochraňuj pred nebezpečenstvami tela i duše.
Svätý Jozef, patrón dobrej smrti, buď pri nás v poslednej hodine nášho života, aby sme v pokoji mohli spočinúť v náručí Božieho milosrdenstva.
Amen.