Mnohí už máme skúsenosť s vyjednávaním. Stačí zájsť na trhovisko. Niektorí obchodníci na orientálnych trhoch vraj majú ceny tovaru nastavené o niečo vyššie aj kvôli tomu, aby sa s nimi zákazník zjednával. A niektorí vraj doslova berú ako urážku, keď s nimi človek nevyjednáva, ale tovar jednoducho kúpi za vopred stanovenú cenu. A úspešne to funguje aj opačným smerom. Komu z nás sa v mäsiarstve nestalo, že si síce vypýtal 30 deka šunky, lenže spoza váhy prišla pohotová otázka: „35 deka. Môže byť?“
Ako je to s Bohom? Môžeme vyjednávať s ním? Ak áno, ako na to? V poslednej dobe som stretol dvoch ľudí, ktorí majú dokonca také povolanie – sú vyjednávači. Vyjednávač dostane úlohu, napr. dohodnúť s niekým nejakú zmluvu, a on začína robiť dôležitú vec – študuje svojho partnera, skúma jeho záujmy, ciele, hodnoty, kultúru, spoznáva jeho silné i slabé stránky a napokon vypracuje stratégiu a až potom začína samotné vyjednávanie. A vraj niekedy ide aj o roky. Základ každého vyjednávania je ísť do vzťahu s tým druhým a poznávať ho.
V tomto zmysle by sme na otázku, či môže človek vyjednávať s Bohom, mohli odpovedať kladne. Vezmime si na pomoc Božie slovo. V 18. kapitole Knihy Genezis čítame, ako Boh oznamuje Abrahámovi, že zničí mestá Sodomu a Gomoru pre ich hriešnosť. A vtedy začína Abrahám vyjednávať s Bohom. Apeluje na jeho milosrdenstvo a hovorí, že Boh by predsa nezahubil mesto, ak by sa v ňom našlo aspoň 50 spravodlivých. A vieme, že Abrahám vyjednáva s Bohom ďalej a počet postupne znižuje, až sa nakoniec zastaví na čísle 10 spravodlivých.
Prečo Abrahámovi vyjednávanie vyšlo? Pretože Boha už nejaký čas poznal. Ich vzťah už mal za sebou nejakú tú históriu. A čo sa Abrahámovi podarilo? Odhadnúť Božiu túžbu. A túžbou Boha bolo a je zachrániť človeka, dať mu ešte šancu.
Preto niektorí komentátori dávajú Abraháma do protikladu s Noemom. Vyčítajú mu, že s Bohom nevyjednával tak ako Abrahám. Boh mu dal zoznam, koho má vziať do korába, a Noe povedal: „V poriadku.“ Žiadne: „Nenájde sa na svete ešte niekto spravodlivý, koho by sme vzali do korába?“ Noe na to ešte nemal potrebnú kvalifikáciu. Tú získal až Abrahám. Aj preto je praotcom veriacich. Nejde mu len o neho a jeho potomstvo. Ide mu o záchranu človeka.
Môcť vyjednávať s Bohom znie príťažlivo. Ale veď to robíme vždy, keď sa obraciame na Boha v modlitbe. Už len trafiť sa do túžby Boha. Určite nám to pôjde oveľa ľahšie, ak sa odrazíme od vzťahu dôvery, ktorý je medzi nami.