Časopisy a internetové portály v súvislosti s témou ochrany nenarodeného života často prinášajú dojímavé vyznanie dieťaťa, ktoré v živote mohlo dosiahnuť veľké veci, ak by mu bolo dopriate narodiť sa. Slová adresované matke skutočne dojímajú. V reflexii nad blížiacim sa Dňom počatého dieťaťa som si uvedomila, že podobné články spolu s obrázkami roztomilých bábätiek majú na prvý pohľad neviditeľné medzery.
Čo dáva skutočnú hodnotu zachránenému životu? Je to azda krása, zdravie, budúcnosť, prínos pre spoločnosť či naplnenie potrieb rodičov a schopnosť postarať sa o nich, keď už nebudú vládať? Umelé ukončenie tehotenstva je často odporúčané práve v prípadoch, keď je vysoká pravdepodobnosť, že dieťatko sa narodí ťažko postihnuté, prípadne nebude schopné života viac ako niekoľko dní či mesiacov po narodení. Ak prežije, bude často odkázané na celoživotnú starostlivosť. Možnosti vytipovať deti, ktoré by sa radšej nemali narodiť, sa zdokonaľujú s rozvíjacou sa prenatálnou diagnostikou. Dnes by som chcela vyjadriť úctu a rešpekt rodičom, ktorí prijali život, ktorého hodnotu očami sveta neraz nevidíme.
V mojom prvom zamestnaní tvorila podstatnú časť mojej práce psychodiagnostika detí s rozličnými typmi postihnutia pre účely školskej dochádzky. V prípade najťažších stupňov postihnutia, keď by presun detí do poradenského centra bol mimoriadne náročný až nemožný, sme diagnostiku realizovali terénne – v domácom prostredí či v špeciálnej škole. Tieto stretnutia s deťmi a ich matkami sa mi ako mladej absolventke psychológie vpísali do srdca.
Spomínam si na cestu do odľahlej obce. V domčeku na samote nás čakala predčasne zostarnutá mama a jej ležiaca dcérka. Desaťročné dievčatko bolo vykrútené, plienkované a kŕmené, okrem toho bolo nevidiace, ťažko mentálne postihnuté a v noci dostávalo pravidelné epileptické záchvaty, vďaka čomu mama nemala možnosť vyspať sa.
Od narodenia dcérky bola poväčšine uväznená doma, na súkromný život neostával čas. Stretnutia s nenápadnými hrdinkami – mamami, ktoré starostlivosť o ťažko postihnuté deti pripravila o sny, plány, sociálne kontakty, finančnú istotu a neraz i o manželského partnera, ma viedli k úvahám o potrebe väčšej úcty k životu, ktorý bol zachránený, i keď nikdy nebude spĺňať štandardy a očakávania spoločnosti.
Uvedomujem si, že pripnúť si bielu stužku alebo podpísať petíciu či zúčastniť sa pochodu za život je omnoho jednoduchšie ako prejaviť porozumenie a blízkosť či ponúknuť konkrétnu pomoc rodinám, ktoré umožnili narodiť sa dieťaťu s ťažkým postihnutím. Prijal by som dieťa s rušivými prejavmi na svätej omši v našom kostole?
A čo v školskej triede svojich detí? Alebo sa podpíšem pod petíciu za jeho vylúčenie z kolektívu, ktorý pri výučbe „brzdí“? Kto z horlivých ochrancov života by bol ochotný z času na čas postrážiť dieťa, ktoré vyžaduje nepretržitú starostlivosť, a dopriať rodičom chvíľu oddychu? Kto sa postaví za ich práva a dostupnosť potrebnej odbornej starostlivosti?
Veľmi túžim, aby sme každý život dokázali chrániť od počatia po prirodzenú smrť a aby sme pri tom nezabudli na dôležitý úsek medzi tými významnými medzníkmi našej pozemskej existencie. Nie každý život zodpovedá predstavám a hodnotám spoločnosti. Niektoré životy sú až príliš zranené a ubolené a predstavujú pre svoje okolie nadmernú záťaž.
Aj tieto životy si zaslúžia pozornosť a oslavu, a to nielen 25. marca. Odmenou nám môže byť zrkadlo, ktoré nám tieto krehké existencie a ich rodičia nastavujú. Hodnota človeka nespočíva v jeho zdraví, kráse či užitočnosti. Skrýva sa v hĺbke zraneného človeka ako osoby a je nezávislá od jeho obmedzení.
Milí rodičia detí s akýmkoľvek postihnutím, osobitne (avšak nielen) vy, ktorí ste o tomto kríži vedeli už pred narodením svojho dieťaťa, ste skutočne obdivuhodní ľudia. Verím, že v krehkosti nedokonalého stvorenia objímate živého Krista. Toho, ktorý na krížovej ceste nemal podoby ani krásy, aby naňho hľadeli, opovrhnutého a posledného z ľudí. Som presvedčená, že vaše deti, ktorým ste umožnili narodiť sa a s láskou sa o nich staráte napriek všetkému, vám už teraz pripravujú miesto v nebeskom kráľovstve.