16. októbra si hlavne slovanský katolícky svet každoročne pripomína zvolenie krakovského arcibiskupa kardinála Karola Wojtyłu za 263. pápeža. Stalo sa to v roku 1978.
Svet bol vtedy rozdelený na dva tábory. Východný blok patril do sféry vplyvu ateistického komunistického Sovietskeho zväzu, západný blok zostával slobodný a demokratický.
Ján Pavol II., prvý slovanský pápež, bol jedným z najdlhšie pôsobiacich pápežov v dejinách Cirkvi: jeho pontifikát trval takmer 27 rokov. Za ten čas sa mu podarili úžasné veci.
Bol skvelým diplomatom. Legendárne boli jeho apoštolské cesty do všetkých kútov sveta, uskutočnil ich 104. Trikrát sme mali možnosť privítať ho i na Slovensku a ďakovať spolu s ním za našich novodobých blahorečených rehoľnú sestru Zdenku Schelingovú a gréckokatolíckeho biskupa Vasiľa Hopka, ako aj za kanonizáciu svätých Košických mučeníkov.
Ján Pavol II. vnímal, že budúcnosťou Cirkvi sú mladí. V roku 1985 inicioval vznik Svetových dní mládeže a v roku 1994 otvoril Svetové stretnutie rodín.
Dnes už svätorečený Ján Pavol II. bol neúnavným propagátorom medzináboženského dialógu. Keď v roku 1986 pozval do Assisi zástupcov rozličných svetových náboženstiev, aby sa pestoval dialóg a porozumenie, čelil ostrej kritike z vlastných radov.
Zásluhou Jána Pavla II. sa podarilo dokončiť a vydať Katechizmus Katolíckej cirkvi, ktorý v dvetisícročnej histórii kresťanstva nemá obdobu. Popri niekoľkých knihách ako pápež napísal aj 14 encyklík, 14 apoštolských exhortácií, 12 apoštolských konštitúcií a 42 apoštolských listov.
Poľský pápež prežil dva atentáty. Obom atentátnikom odpustil. Guľka, ktorá ho zasiahla pri prvom atentáte, je umiestnená v korune sochy Panny Márie vo Fatime.
Ján Pavol II. zomrel v povesti svätosti 2. apríla 2005 v predvečer Nedele Božieho milosrdenstva, sviatku, ktorý sám inicioval. Do Ríma sa s ním prišli rozlúčiť milióny pútnikov. Jeho nástupca Benedikt XVI. ho blahorečil 1. mája 2011 a pápež František ho kanonizoval 27. apríla 2014; po obidva razy to bolo v Nedeľu Božieho milosrdenstva.
Ján Pavol II. zostáva v našej pamäti ako muž svätého života, muž, ktorý odpustil tým, čo sa ho snažili zabiť. Nezabúdame, že sa svojou autoritou pričinil o odstránenie Železnej opony, a teda o našu občiansku slobodu. Vnímame ho tiež ako toho, kto povýšil na oltár stovky mučeníkov a celý pontifikát zveril Panne Márii pod heslom Totus Tuus – Celý tvoj.
Svätý Ján Pavol II. oroduj za nás.