Svätý Hypatios, ktorého si Gréckokatolícka cirkev pripomína 31. marca, bol jednou z dôležitých postáv kresťanstva vo 4. storočí, keď bojoval proti ariánstvu.
Hypatios pôsobil ako biskup v meste Gangra, ktoré sa nachádzalo v Paflagónii (dnes Çankırı v severnom Turecku). Bol známy svojou horlivosťou v obrane viery, a práve preto sa v roku 325 zúčastnil na Nicejskom koncile, ktorý odsúdil Áriovu herézu a potvrdil, že Ježiš Kristus je pravý Boh a pravý človek.
Po skončení koncilu sa Hypatios vydal na cestu domov. Netušil však, že jeho boj proti bludom sa ešte neskončil. Skupina ariánov a ďalších heretikov ho prepadla a kameňovala, až napokon istá žena ho smrteľne zasiahla do hlavy. Do poslednej chvíle zostal verný Kristovmu učeniu a ako svätý Štefan sa modlil za svojich vrahov.
Keď kresťania našli Hypatiovo telo, s úctou ho pochovali. Už krátko po jeho smrti sa začali diať zázraky – ľudia, ktorí sa pri jeho hrobe modlili, boli uzdravení z chorôb a oslobodení od zlých duchov. Preto sa jeho úcta rýchlo rozšírila nielen na Východe, ale aj na Západe, kde je zapísaný v Rímskom martyrológiu.
V roku 1330 v ruskom meste Kostroma postavili Ipatievský monastier pomenovaný po svätcovi. Neskôr sa zapísal do dejín Ruska, keď sa stal miestom korunovácie cára Michaila Romanova.
Hypatios patrí medzi osobnosti, ktoré nekompromisne obhajovali pravdu aj za cenu vlastného života.
Svätý Hypatios, oroduj za nás!