Samé ucho

Rastislav Čižik

Rastislav Čižik

Ilustračná fotografia, zdroj: pexels.com
Ilustračná fotografia, zdroj: pexels.com

Zo života amerického prezidenta Theodora Roosevelta sa traduje historka, ako si raz chcel vyskúšať, či ľudia skutočne počúvajú, čo hovorí. Na jednej recepcii v Bielom dome preto urobil pokus. Každého hosťa privítal so širokým americkým úsmevom a pritom povedal: „Dnes ráno som zavraždil svoju starú mamu.“ Jeho podozrenie sa potvrdilo. Odpovede boli rôzne. „Blahoželám, pán prezident. Len tak ďalej! Pokračujte aj naďalej vo svojom veľkolepom diele!“ Jeden diplomat zareagoval: „Som si istý, že to ocení.“ Príklad „pozorného“ počúvania.

Pán Ježiš nás v evanjeliu upozorňuje, aby sme si dávali pozor, ako počúvame, pretože od správneho počúvania závisí, či sa nám pridá, alebo všetko vezme. My dobre vieme, že jeden z nesprávnych typov počúvania nesie prívlastok selektívne. Počujem len to, čo chcem počuť. Selektujem podľa svojho vkusu. A možno to robím aj vo vzťahu k Božiemu slovu: vyberám si len to, čo sa mi hodí.

Zo Svätého písma je nám dobre známy obraz, kde je Ježiš prirovnaný k manželovi a my Cirkev sme jeho nevestou. Svätý Otec František to veľmi výstižne zdôraznil na stretnutí rodín vo Philadelphii: „Ježiš nebol zaťatý starý mládenec, práve naopak! Vzal si Cirkev ako svoju nevestu a jej ľud prijal za svoj.“ Čo sa môže stať nám „ostrieľaným“ kresťanom? Dlhé roky žijeme v tomto zväzku a možno si myslíme, že s istotou vieme, čo nám chce náš Ženích Kristus povedať. Preto mu skočíme do reči a nenecháme ho dohovoriť. Veď ho predsa dobre poznáme!

Jeho nové slovo lásky tak nemá šancu, aby zasiahlo a zúrodnilo moje srdce. V jednej príručke pre manželov som čítal rôzne metódy, ako zlepšiť komunikáciu. Začínalo sa to štatistikou: ženy vraj vyslovia denne asi 20 000 slov, kým muži len tretinu, teda približne 7 000. Preto každý pokus muža radiť svojej žene je len jej zbytočným prerušením. Žena chce byť vypočutá. V tomto duchu ktosi vtipne poznamenal: „Ja som sa so svojou ženou nerozprával pol roka. Nechcel som ju prerušiť.“

Neohrozuje nás toto vo vzťahu s naším manželom Kristom? Neprerušujeme ho príliš často svojimi ale, alebo nedokončujeme vety zaňho?

Evanjelium nám zjavuje, že naším častým problémom je nesprávne počúvanie. V komunikácii niekedy použijeme zvrat: „Som samé ucho.“ Čo je dôležité? Aby sme tento zvrat naplno uplatnili vo vzťahu k Bohu. Aby sa všetky moje zmysly, celé moje bytie stalo jedným veľkým uchom. Nech aj dnes jasne zachytím Jeho slovo bezpodmienečnej lásky adresované priamo mne.

Rastislav Čižik
Gréckokatolícky kňaz, študoval na Východnom inštitúte v nemeckom Eichstätte. Pôsobí ako protopresbyter v Bratislave, spolupracuje s TV Logos, Slovenským rozhlasom a vyučuje náboženstvo. Ženatý, má štyri deti.