Ruženec ako duchovná cesta skutočného muža

Štefan Chrappa

Štefan Chrappa

Jozef Filko, archív respondenta
Jozef Filko, archív respondenta

S mariánskym ctiteľom, katolíckym aktivistom a členom Spoločenstva Ladislava Hanusa Jozefom Filkom sme sa rozprávali o tom, prečo je prospešné modliť sa ruženec, čo môže dať ruženec mladému človeku a čo symbolizuje modlitba ruženca na verejnosti.

Ruženec je veľmi špecifická forma modlitby. V čom vás oslovuje?

Dlhšie som si k nemu hľadal cestu a popravde stále som na ceste. Istú dobu ma veľmi oslovovala východná spiritualita a modlitba. Snažil som sa aplikovať ju vo svojom živote. Ale po čase som si uvedomil, že mojou identitou je západná cirkev. Tam patrím, v nej som bol pokrstený. A pre západnú cirkev je základnou kontemplatívnou modlitbou práve modlitba ruženca, to je naše dedičstvo. Tak sa ho snažím prijať a nešpekulovať… A popritom som vždy rád, keď môžem z času na čas načrieť do hlbokého mora východnej spirituality.

Ruženec má iný výraz, keď sa ho človek modlí osamote, keď môže rozjímať, a keď sa modlí spoločne. Ako by ste popísali rozdiely vo vnútornom prežívaní tejto modlitby?

V prvom rade je to v spoločenstve vždy o poznanie ľahšie, asi ako pri každej inej činnosti. Človek je proste spoločenský tvor. Ale osamote mi určite prináša najmä upokojenie a stíšenie. Je to napríklad dobrý spôsob, ako vypnúť a upokojiť myseľ po dlhom dni. Zvlášť keď moja práca je intelektuálna a nie manuálna. V spoločenstve skôr vnímam to zjednotenie s ostatnými, že nás v niečom hlboko spája napriek našim rozdielom.

Zvykne sa hovoriť, že „ruženec je akurát tak pre staré babky“ alebo „na toto ja nemám čas“. Prečo má ruženec takúto povesť?

Lebo muži opustili „bojové pole“. Pozeráme sa na modlitbu ako na nečinnosť. Je to čosi, keď vlastne akoby nič nekonáme. Vďaka za staré babky, vďaka nim oheň stále tlie. Ale úplne iný rozmer nadobudne ruženec v momente, keď sa ho modlia muži. My muži sme racionálnejší, systematickejší. To sa prejavuje aj v modlitbe.

Raz do mesiaca sa stretáte pri modlitbe posvätného ruženca. Kde sa zrodil tento nápad?

Cherchez la femme, za všetkým hľadaj ženu. S manželkou máme dobrú rodinnú známu rehoľnú sestru Kamilu z Kežmarku. (Touto cestou ju pozdravujem.) A tá mi túto myšlienku pravidelne podsúvala. Posielala mi fotky mužov zo sveta, ako sa spoločne modlia ruženec na námestiach, a povzbudzovala ma. Takže som nad tým dlho a intenzívne premýšľal. Veľmi sa mi do toho nechcelo. A potom sa začala vojna, čosi sa zmenilo a uvedomil som si, že teraz už naozaj treba konať. Nepredstavuje to len spoločnú modlitbu, ale tým, že sa modlíme v centre mesta, chceme aj ponúknuť svedectvo, možno niekoho inšpirovať a tak nejak aj posväcovať verejný priestor (v širšom zmysle slova).

Koľko vás prichádza na modlitbu?

Je to rôzne aj podľa toho, ako veľmi pozývam druhých. Niekoľkokrát nás bolo aj tridsať, a nikdy nás nebolo menej ako päť, aby sme si vedeli rozdeliť desiatky. Takže počty sa pohybujú v tomto rozmedzí. Uvedomujem si, že by bolo dobré posilniť promo a pozývať mužov aktívnejšie, určite je tu veľký nevyužitý potenciál.

Ružencov je niekoľko druhov, podľa čoho vyberáte, ktorý sa budete modliť?

Výber ruženca, ktorý sa budeme modliť, závisí od liturgického obdobia a aktuálnych okolností. Napríklad počas Adventu a Veľkého pôstu sa modlíme bolestný ruženec. Vo Veľkonočnom období sme sa modlili slávnostný a počas „bežného“ roku zväčša radostný, keďže stretnutie je v sobotu ráno.

Ružencové spoločenstvá bývajú aktívne vo farnostiach, vy idete ponad štruktúru farnosti. Vnímate aj iných ruženčiarov?

Osobne poznám aj ďalších mužov, ktorí sa stretávajú pri modlitbe ruženca. Niektorí aj mimo ľudských pohľadov, niekde pri soche svätého v poli. Ale nie sme zatiaľ nijako ukotvení povedzme v ružencovom bratstve alebo podobne.

Je ruženec modlitbou do dnešného rýchleho sveta?

Určite áno. Ruženec poskytuje čas zastaviť sa uprostred každodenného zhonu a pomáha nájsť vnútorný pokoj. Ale je to aj duchovná zbraň. Na konci sa zvyčajne modlíme modlitbu ku kniežaťu nebeských vojsk svätému Archanjelovi Michalovi, ktorá práve obsahuje aj výzvu do duchovného boja. Úlohou mužov v Božom pláne je chrániť všetkých, ktorých nám Boh dal tu na zemi a pre večný život. Tak ako bol svätý Jozef pozemským ochrancom Svätej rodiny, tak aj my muži máme za úlohu brániť svätosť našich rodín a blízkych. Ruženec je jedným zo spôsobov.

Čo môže dať mladému človeku?

Mladému človeku môže priniesť duchovné obohatenie. Je to možno fráza, ale dôležitá je vytrvalosť. Je to tiež spôsob, ako nájsť vnútorný pokoj a odpovede na otázky, ktoré nás trápia. Ale najmä pomôže postupne vybudovať si osobný vzťah s našou nebeskou Matkou Máriou a cez ňu je to už len kúsok ku Kristovi. Povedané slovami tohto sveta, je to ľahšia cesta, ale bez kompromisov.

Štefan Chrappa
Štefan Chrappa pochádza zo Svätého Jura. Vyštudoval slovenčinu a poľštinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde po absolvovaní doktorandského štúdia prednášal literárnovedné disciplíny. Je dlhoročným redaktorom Slovenského rozhlasu. Venuje sa náboženským a kultúrnym témam. Je nositeľom ocenení Fra Angelico, za hudbu jeho kapely získali štyri ocenenia Radiohead awards. Je rímskokatolík, ženatý, má jednu dcéru.
DoKostola.sk - Ruženec ako duchovná cesta skutočného muža

Na našej webovej stránke používame cookies, aby sme optimalizovali obsah na základe očakávaní používateľov. Nezbierame žiadne citlivé údaje.