Pápež Ján Pavol II: čestný občan Bratislavy a jeho „Ľadový dóm“ v Tatrách

Redakcia

Redakcia

Na obrázku zľava: Felix Ján Tkáč OFMCap, provinciál slovenských kapucínov Šebastián Peter Jaďuď OFMCap, Marek Marcel Török OFMCap, Ján Pavol II. Foto: Archív o. Felixa Jána Tkáča
Na obrázku zľava: Felix Ján Tkáč OFMCap, provinciál slovenských kapucínov Šebastián Peter Jaďuď OFMCap, Marek Marcel Török OFMCap, Ján Pavol II. Foto: Archív o. Felixa Jána Tkáča

Pápežovi Jánovi Pavlovi II. (1920 – 2005) udelili čestné občianstvo hlavného mesta SR Bratislavy. Zodpovedajúce osvedčenie súčasnému apoštolskému nunciovi na Slovensku arcibiskupovi Nicolovi Girasolimu odovzdala 16. novembra námestníčka primátora Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

Ján Pavol II. bol „jednou z najinšpiratívnejších osobností sveta a zostal obrovskou morálnou autoritou aj po smrti,“ povedala liberálna politička, ktorá poukázala na snahu Jána Pavla II. „šíriť slobodu a demokraciu vo svete, zmierovať náboženstvá a zvyšovať rešpekt a toleranciu jedného voči druhému“.

Slávnosť v Primaciálnom paláci, bývalej rezidencii ostrihomských arcibiskupov, sa niesla v duchu motta „Svedok nádeje – Svätý Ján Pavol II. a náš boj za slobodu“. Dátum slávnosti, ktorá sa konala pod záštitou Konferencie biskupov Slovenska, určilo 35. výročie Nežnej revolúcie 17. novembra.

Slávnostný akt sa uskutočnil po 4 rokoch od okamihu, keď mestské zastupiteľstvo Bratislavy 17. decembra 2020 odhlasovalo udelenie tohto ocenenia.

Od 15. novembra pripomína poľského pápeža aj „Ľadový dóm“, ktorý umelci v tatranskom stredisku zimných športov Hrebienok každoročne stavajú takmer z 2 000 blokov ľadu. Tento 12. ročník venovali 30. výročiu návštevy Jána Pavla II. v regióne. Umelci preto stvárnili Wawelskú katedrálu a Kostol svätého Vojtecha v Krakove. „Posolstvo jeho výroku pri tatranskej návšteve: ‚Tatry nerozdeľujú, ale spájajú!‘ si dnes určite uvedomujeme viac ako kedykoľvek predtým,“ uvádza internetová stránka mesta Vysoké Tatry. 

Wawelská katedrála bola v roku 1958 miestom biskupskej vysviacky neskoršieho 264. pápeža. Aj Kostol svätého Vojtecha má veľmi úzke spojenie s poľským pápežom. Práve v ňom dlhé roky kázal a modlil sa počas svojej krakovskej služby. Kostol patrí medzi najstaršie v Krakove i v samotnom Poľsku a je známy svätými omšami „poslednej šance“ vždy o 21:37, teda v čase úmrtia pápeža Jána Pavla II. 2. apríla 2005.

Rovnaký čas ukazujú aj hodiny na veži ľadovej Wawelskej katedrály. Na stavbe tohtoročného „Ľadového dómu“ sa podieľalo 20 umeleckých sochárov a rezbárov zo Slovenska, Čiech, Poľska a Nemecka. Navštíviť ho bude možné do budúcoročnej Veľkej noci 21. apríla a vstup je zdarma.

(TK KBS, vt.sk)

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk
DoKostola.sk - Pápež Ján Pavol II: čestný občan Bratislavy a jeho „Ľadový dóm“ v Tatrách

Na našej webovej stránke používame cookies, aby sme optimalizovali obsah na základe očakávaní používateľov. Nezbierame žiadne citlivé údaje.