Do slovenských kín prichádza 7. novembra film s názvom Konkláve. Ide o triler z prostredia Vatikánu, kde sa práve odohráva voľba nového pápeža. S očakávaným filmom prichádzajú spoza veľkej mláky aj varovné katolícke signály.
„Ak máte záujem o film o Katolíckej cirkvi, ktorý mohla napísať redakčná rada New York Times, toto je váš film,“ napísal mediálne známy americký biskup Robert Barron po zhliadnutí filmu, ktorý mal v amerických kinách premiéru 25. októbra.
Film zobrazuje ideologické a teologické boje medzi katolíckymi kardinálmi počas voľby nového pápeža. Tradičnejší kardináli sú postavení proti ostatným, ktorí sú vykresľovaní ako otvorení zmenám v doktríne, ktoré sú v rozpore s katolíckym učením.
Vo filme je cirkevná hierarchia vykreslená ako „ohnisko ambícií, korupcie a zúfalého egoizmu“, pokračoval Barron. „Konzervatívci sú xenofóbni extrémisti, kým liberáli sú samozrejmosťou. Jediná cesta vpred je prijatie progresívnych bzučivých slov o rozmanitosti, inklúzii a ľahostajnosti voči doktríne a konečným riešením je kardinál signalizujúci cnosť, ktorý prijme pápežské meno Inocent a ktorý je biologickou ženou,“ napísal biskup diecézy Winona-Rochester vo svojom príspevku na platforme X.
Vo filme je za nového pápeža zvolený kardinál so ženskými chromozómami a intersexuálnou poruchou. Kritici tejto filmovej fikcii kontrujú aktuálnou cirkevnou legislatívou, podľa ktorej môže byť za katolíckeho kňaza platne vysvätený iba muž (apoštolský list Ordinatio Sacerdotalis). Rovnako argumentujú kresťanskou antropológiou, ktorú film Konkláve prevracia naruby postavou pápeža, ktorý je biologickou ženou.
Film kritizovala aj Katolícka liga pre náboženské a občianske práva: „Konkláve je skôr dielom protikatolíckej propagandy ako umeleckým dielom,“ uvádza vo svojom vyhlásení. „Môže mať ohromujúce filmové sekvencie a hviezdne obsadenie, ale tieto veci neumenšujú základnú negatívnosť projektu, konkrétne jeho cieľ vykresliť Katolícku cirkev v čo najnegatívnejšom svetle.“
Vo vyhlásení Katolíckej ligy sa tiež uvádza, že Robert Harris, autor knihy, podľa ktorej bol film natočený, nie je katolík a už vôbec nie je veriaci.
Na druhej strane sa Harris sám o svojom svetonázore pre Catholic Herald vyjadril, že nemá rád jednoduchý ateizmus a že túto knihu „úplný ateista“ napísať nemohol. „Myslím si, že ateizmus je ľahká cesta, nudná cesta. Skôr ma priťahujú ľudia, ktorí sa vydávajú ťažšou cestou a snažia sa zaoberať väčšími vecami. Mám voči tomu empatiu,“ povedal autor.
Harrisa, ktorý je obdivovateľom pápeža Františka, pri príprave knihy po Vatikáne sprevádzal jeden z pápežových ceremoniárov Argentínčan Guillermo Karcher. Catholic Herald uzavrel, že Harrisova kniha by Vatikánu mohla urobiť dobrú službu.
Kritici filmu si to však rozhodne nemyslia. Režisér filmu Edward Berger reagoval na kritiku filmu vyjadrením, že nemá byť „zničením Katolíckej cirkvi“ a že „sa pokúsil zobraziť… postavy vo filme ako ľudí“.
Oskarom ocenený Edward Berger nepovažuje kontroverziu za niečo zlé. „Stratili sme schopnosť hádať sa medzi sebou bez toho, aby sme medzi sebou bojovali. A ak má každý iný názor a iný pocit, je to dobré. Ak s vami nesúhlasím, možno sa od vás niečo naučím… a zrazu poviem: ‚Ach, dobre, takto som o tom nikdy nepremýšľal. Ďakujem ti za to, čo si ma naučil,‘“ povedal Berger pre yahoo entertainment.
A čo hovoria štatistiky? Film mal rozpočet 20 miliónov dolárov a doteraz zarobil už viac ako 15 miliónov. Podľa Rotten Tomatoes sa film páčil približne 92 % kritikom, zatiaľ čo pozitívne ho hodnotilo približne 84 % divákov. Film má k 6. novembru 2024 v internetovej databáze filmov hodnotenie 7,7 z 10.
(cna)