Všimli ste si, že bylinkárstvo prežíva u nás renesanciu? Už to nie sú len legendárne knižné trháky rakúskej liečiteľky Márie Trebenovej , ktoré v 90. rokoch žali u nás nebývalý úspech a dodnes vychádzajú v nových a nových prekladoch. Kníh o tejto téme neporovnateľne pribudlo, v e-shopoch vzrastá počet ponúkaných nových bylinných výrobkov a tinktúr od domácich výrobcov. Zdá sa, že večná téma „bylinky“ je opäť v „kurze“. A keďže je tu jar a opäť aj sezóna byliniek, predstavíme vám rodinu, kde to s bylinkami myslia už desaťročia vážne. Láska k nim sa dedí v tejto katolíckej rodine z generácie na generáciu.
V skutočnom bylinkovom kráľovstve
Lásku k nim zdedila pani Alžbeta Trávniková z Klasova pri Nitre od svojej mamičky Karolíny. Tú k bylinkám priviedol kňaz Vincent Kráľ. No a dcéra pani Alžbety Tinka Karmažín, mladá mamička, ktorá žije s rodinou neďaleko Serede, sa u nás stala úspešnou „kráľovnou“ rodinných kuchárskych kníh s príťažlivými receptami i tinktúrami. A má aj svoju webovú stránku. Možno si ju pamätáte z niektorých televíznych relácií, kde bola kulinárskym hosťom herečky Kamily Magálovej.
V každom prípade, tieto ženy vedia o bylinkách aj to, čo nenájdete ani na internete, ani v príručkách. A možno im – aj ich dlhoročným osvedčeným skúsenostiam – dôverovať. Pani Alžbeta hovorí, že v prírode nájdeme liek na každú chorobu. „Mne bylinky vždy zabrali, lebo keď človek počúva svoje telo a vie, že niečo nie je v poriadku, a pozná účinky byliniek, tak to je prvá cesta k úspechu, “ presviedča pani Alžbeta, ktorá pochádza z bylinkársko-lekárskej rodiny.
A jej dcéra pripojí: „Pán Boh nám dal množstvo liečivých byliniek na celý rok, ktoré môžeme spracovávať rôznymi spôsobmi. Najrozšírenejšou formou je ich sušenie na čaj, ja rada využívam aj silu tinktúr, pretože ak sa bylinka zaleje alkoholom, tak ten z nej dokáže vytiahnuť čo najviac účinku, vtedy najlepšie lieči. Ďalšia populárna forma je naloženie byliniek do oleja a potieranie miest, ktoré sú choré alebo poškodené. Mamička ma naučila aj výrobu rôznych mastí, to je zasa varená forma byliniek. Obľúbené sú aj sirupy. Napríklad veľmi zaujímavý je sirup zo smrekových výhonkov. Keď si ich na jar pripravíte, v zime z nich máte úžasný sirup na kašeľ – výhonky zo smreka stačí poukladať do fľaše a poprekladať cukrom a táto zmes postupne sfermentuje na sirup (za studena),“ radí dcéra pani Alžbety Tinka Karmažín.
Spomenú prípad muža, ktorému s rakovinou jazyka nedávali jeho blízki a lekári šancu na prežitie, a vyliečil sa. „Manželka mu denne varila čaj z čerstvého lipkavca. Aj pri urologických problémoch mužov, aj pre lymfatický systém je veľmi účinný. Suší sa. A potom ho treba v liehu vylúhovať 14 až 21 dní. A užívať trikrát denne po dvadsať kvapiek. Odporúča sa piť čaj z čerstvej byliny,“ prezrádza pani Alžbeta.
V jej záhradke určite nájdete materinu dúšku aj žihľavu dvojdomú, ktorá čistí organizmus. Vedeli ste, že si ju možno pridávať aj do populárnych smoothie nápojov alebo si z nej vyrobiť zdraviu prospešný chlorofylový prášok? Stačí ju nasekať, usušiť v rúre pri nízkej teplote a v takejto podobe prášku sa dá používať celý rok. Možno ju aj odšťaviť.
„Hlboko sa skláňam pred bazou čiernou, je to všeliek. Pôsobí na každý orgán v tele, či je to kvet alebo plod, či sú to listy alebo kôra, všetko z nej je liečivé. Mnohí ľudia ju doma vysekávajú priam ako burinu, lebo sa ľahko rozšíri, a pritom jej účinok je širokospektrálny.
Skorocel kopijovitý je úžasný napríklad na dýchacie cesty. Je to bylinka,ktorá sa takmer nedá zničiť: aj keď na ňu človek šliapne, znova sa narovná. Je veľmi účinný v podobe tinktúry aj ako sirup veľmi pomáha, máme to odskúšané v rodine.
No a chcem dať do pozornosti osobitne šalviu lekársku. Držím sa slov jedného rakúskeho liečiteľa Rudolfa Breussa (1899 – 1990), ktorý tvrdil, že kto denne pije šalviový čaj, zachová si zdravie po celý život,“ hovorí dlhoročná bylinkárka.
Ak máte problémy s trávením, nezabúdajte na nechtík lekársky a čakanku obyčajnú, ktorá obsahuje inulín.
Pani Alžbeta objavila aj liečivé účinky vŕby bielej, ktorú si pri brehoch riek často nevšímame. Pritom vŕba znižuje cholesterol, pôsobí proti ateroskleróze i na riedenie krvi. Kôra z nej je dokonca prírodným Acylpyrínom resp. Anopyrinom. „Keď odtrhnete dvoj- až štvorročné výhonky, kôru z nich ošúpte, nasekajte, usušte a môžete si uvariť čaj. Ľudia, ktorí si budú variť tento čaj, sa môžu vyhnúť diuretikám,“ pripája ďalšiu z rád pani Alžbeta.
V jej záhradke nechýba ani malý zázrak pri chorobách dýchacích ciest – podbeľ liečivý. Ženám odporúča pestovať ligurček lekársky, alchemilku obyčajnú, rebríček obyčajný (ľudovo známy ako myší chvost) či kapsičku pastiersku, pretože tieto bylinky sú veľmi účinné v období menopauzy, vyrovnávajú hormonálnu nerovnováhu, liečia aj myómy a cysty.
Ani deň bez harmančekového čaju!
Dcéra Tinka Karmažín priznáva: „Bylinky mi od základov zmenili život. Stali sa mojím životným štýlom. Videla som, ako s nimi pracuje mamička, babka i krstná mama. Vždy to bola u nás voľba číslo 1. Nič iné u nás nedostalo prednosť, vždy sme sa obracali na dary z Božej prírody, lebo sú účinné, vieme sa nimi liečiť a veľmi mi to pomohlo, aj keď som v tehotenstve čakala synčeka alebo keď som ho kojila. Vtedy nie je možné brať lieky.

Podľa mňa životný štýl neznamená len pekne sa obliekať. Mňa zaujíma, z čoho sú vyrobené výrobky, ktoré používam, produkty, všímam si zloženie potravín. Taktiež ma zaujíma lokálna výroba, a ak môžem, podporím napríklad výrobcov zeleniny,“ vysvetľuje mladá bylinkárka.
Už v detstve vnímala, ako bylinky jej mama umne využívala v kuchyni napríklad vo forme zdravých receptov či pri pečení koláčov. Na otázku, či má svoju najobľúbenejšiu bylinku, odpovedá, že je to alchemilka a žiaden večer sa v tejto rodine nezaobíde bez harmančekového čaju, ktorý má protizápalové účinky. Podobne obľubujú medovku – pre dobrý spánok. „A kostihoj je vždy u nás prvá pomoc na rezné rany, odreniny i modriny, či už vo forme tinktúr alebo mastí,“ doplní ďalšiu praktickú radu.
Objav z covidového obdobia
Pani Alžbeta prezrádza, že jej dcéra ešte v mnohom znásobila vedomosti a poznatky, ktoré jej odovzdala, a tak sa pre ňu stala mladšou inšpiráciou. „Ona ma už dávno preskočila, mnohokrát sa učím od nej,“ dodáva Alžbeta Trávniková, ktorá v kráľovstve byliniek objavila veľký Boží majestát.
Podčiarkne to slovami: „Je to zdravie do každej rodiny! Hovorí sa, že práve tam, kde žijeme, rastú bylinky, ktoré naše telo potrebuje. Tak nech si každý všíma tie, ktoré rastú v jeho okolí. A aké tam vidí, tie nech zbiera. Pochopila som to v covidovom období. Na našom dvore rástla bylinka zvaná zádušník brečtanovitý, ktorú som predtým nezbierala, ale keď prišiel covid, veľmi sa mi zišla: pomáha na dýchacie cesty, uvoľňuje hlieny, uľahčuje vykašliavanie.
Mám také poznanie, že dokážem liečiť seba aj svoju rodinu, aj iných, a to obyčajnými radami. V prírode vidieť, že Pán Boh chce, aby sme boli šťastní, zdraví,“ prehodí ešte pani Alžbeta s dôvetkom, že jej mamička, ktorú doopatrovala, sa aj vďaka bylinkám a vyváženej strave dožila 91 rokov. Oplatila jej tak celoživotnú materskú lásku, pretože sa narodila ako neplánované dieťa.
Fľašky s bylinnými produktmi, ktoré si v tejto rodine vyrobili, zdobia nápisy: „Vyrobené s láskou z darov prírody.“ V knižkách, ktoré napísala Tinka Karmažín o bylinkách či zdravých receptoch z nich, sa hlási k tejto filozofii: „Sama som si prešla viacerými ťažkými obdobiami života, ale vždy mi boli poslaní učitelia, ktorí ma povzbudili, presvedčili o tom, že život je krásny a treba sa naučiť byť vďačný aj za to zlé a ťažké. Práve tie skúšky a náročné obdobia v živote sú pre nás darom, posúvajú nás, zoceľujú a učia nás vnímať život inak a ďakovať zaň. Vážiť si ho a vedieť skutočne precítiť, čo znamená byť požehnaný, každé ráno sa zobudiť, môcť poďakovať, pohladiť svojich milovaných, postaviť sa na vlastné nohy a nechať ich, nech ma zanesú, kam chcem. A prežiť opäť jeden ďalší krásny deň vo svojom živote. A pokúsiť sa urobiť svojou troškou tento svet krajším miestom. Myslím, že potrebuje viac lásky. Tak nám v tom, Pán Boh, pomáhaj.“
Najnovšie sa Tinka pustila aj do ďalšieho projektu: vydala knižočku detských modlitbičiek, ktorú „vyslala“ medzi deti i rodičov s odkazom: „Naučme deti od malička, nech je pre ne modlitba vždy prvou voľbou, a nie len posledným útočiskom. Modlitby totiž vytvárajú silnú a neprerušenú reťaz medzi deťmi a rodinami a menia ich srdcia k láske voči všetkým.“ Ako sme sa dozvedeli, ku každej modlitbičke je pridaná ilustrácia od mladej kresťanskej mexickej ilustrátorky.
V knižke sú aj niektoré starodávne modlitbičky. Ku knižke bol ako darček pridaný ruženček z olivového dreva z Betlehema od organizácie ACN Slovensko, ktorá pomáha prenasledovaným kresťanom, a pexeso so svätými. Tinka Karmažín, ktorej intenzívnu starostlivosť si v súčasnosti vyžaduje najmä jej šestnásťmesačná dcérka, tak vymyslela vhodný darček napríklad k prvému svätému prijímaniu alebo deťom k narodeninám.
V tejto rodine sú obdarení nielen láskou k bylinkám, ale aj všestrannou kreativitou, ktorou slúžia pre dobro iných.