Hoci otázka možného svätenia žien nie je oficiálnou témou prebiehajúcej Synody, diskutovať sa o nej úplne neprestalo.
Vyplýva to z vyjadrenia indického kardinála Oswalda Graciasa. Arcibiskup z Bombaja na tlačovom brífingu k Synode potvrdil, že o téme sa hovorilo aj na posledných troch stretnutiach takzvanej kardinálskej rady K9 s pápežom Františkom. „Pápež sa o problematiku začal zaujímať,“ povedal kardinál, ktorý je členom pápežovej poradnej skupiny už desať rokov.
Arcibiskup Gracias ďalej vysvetlil, že expertné skupiny zriadené pápežom v tejto otázke zatiaľ nepriniesli jasný výsledok. Platí to aj pre najnovšiu študijnú skupinu, ktorú vedie prefekt Dikastéria pre náuku viery kardinál Viktor Fernandez.
Ten na otvorení Synody ohlásil dokument Magistéria o úlohe žien v Cirkvi, pričom povedal, že jeho úrad si momentálne nemyslí, že padne kladné rozhodnutie o diakonáte žien. Táto otázka však bude predmetom ďalšieho skúmania s ohľadom na budúci dokument.
Osobitný tajomník synodálneho zhromaždenia Giacomo Costa následne novinárom povedal, že otázka vysviacky žien za diakonky ešte nie je preč zo stola. „Zdá sa mi, že prefekt jasne ukázal perspektívu tým, že ešte nie je čas na rozhodnutie,“ povedal jezuita a dodal: „Záležitosť sa musí ešte viac prehĺbiť.”
Podobnú interpretáciu predniesol aj nemecký teológ Thomas Söding, ktorý sa na Synode zúčastňuje v úlohe experta aj v tejto oblasti: „Argumentácia nebola taká, že diakonát ženy nikdy nebude, ale že ešte na to nedozrel čas,“ povedal v rozhovore pre kolínske Domradio expert na Nový zákon, podľa ktorého bol diakonát žien – hoci v nesviatostnej podobe – už v prvotnej Cirkvi.
Európska predsedníčka reformnej skupiny Katolícka rada žien (CWC) Regina Frankenová však ostro kritizovala deklarovaný postoj a ohlásila protest. „Nevidím žiadnu vôľu zo strany Vatikánu vážne riešiť otázku žien na cirkevných pozíciách,“ povedala Frankenová pre Katolícku tlačovú agentúru (CNA) a vyjadrenie kardinála označila za „zdržiavaciu taktiku“.
Nezabudla pripomenúť, že teologický výskum prijímania žien do cirkevných úradov prebieha už viac ako šesťdesiat rokov. Vatikán tieto diela neakceptuje a od aktivistov neustále požaduje nové argumenty. „Ženy už nie sú ochotné akceptovať tieto stratégie,“ rozhorčila sa Frankenová a ohlásila niekoľko protestov v Ríme v najbližších dňoch.
„Chceme v Ríme aj na sociálnych sieťach zviditeľniť stratégie a manipulatívne taktiky používané pri zaobchádzaní so ženami v Cirkvi,“ pokračovala aktivistka, podľa ktorej je pohľad Vatikánu na ženy „katastrofálny“ a aktuálny synodálny proces neefektívny: „Dva roky nás počúvali, no biskupi nás nepochopili. Porozumenie je však rozhodujúcim faktorom, či Synoda urobí krok smerom k zmenenej Cirkvi, alebo nie.“
Predsedníčka celosvetovej Asociácie rehoľných predstavených (UISG) Írka Mary Teresa Barronová tiež informovala o pokračujúcom záujme o „ženskú otázku“. Pred Synodou jej veľa žien a mužov povedalo, aká dôležitá je pre nich táto téma. „Sú ženy, ktoré sa cítia povolané do sviatostného kňazstva,“ povedala predstavená. Podľa predsedníčky si však treba ujasniť, či práve toto Svätý Duch v súčasnosti pre Cirkev chce.
Rozhodne to však chce Medzinárodné združenie rímskokatolíckych kňažiek (ARCWP), ktoré oznámilo, že 17. októbra uskutoční ďalšie svätenia žien za kňazov. Už v minulosti sa členky združenia pokúsili o nepovolené svätenia, čím boli v zmysle platných predpisov kánonického práva automaticky exkomunikované z Katolíckej cirkvi. Podľa združenia bolo do dnešného dňa vysvätených za kňažky viac ako 270 žien v 14 krajinách.
(UCA News, CNA)