Vzkriesil viac než sto detí a oživil pečené kura: svätý Mikuláš Tolentínsky

Redakcia

Redakcia

Svätý Mikuláš Tolentínsky 18. storočie, wikimedia commons
Svätý Mikuláš Tolentínsky 18. storočie, wikimedia commons

Mikuláš Tolentínsky, ktorého si Rímskokatolícka cirkev pripomína 10. septembra, sa narodil okolo roku 1245 v mestečku Sant’Angelo v talianskej provincii Ancona do zbožnej a majetnej rodiny. Jeho rodičia boli dlho bezdetní, no po modlitbách k svätému Mikulášovi z Myry sa im napokon narodil syn, ktorého z vďaky pomenovali po obľúbenom svätcovi.

V štrnástich rokoch sa Mikuláš rozhodol pre rehoľný život a vstúpil do augustiniánskeho kláštora v meste Cingoli. O štyri roky neskôr zložil večné sľuby a v roku 1269 bol vysvätený za kňaza. Svoj duchovný život prežíval veľmi asketicky, napĺňajúc ho prísnym pôstom, modlitbou a štúdiom. Mikuláš prešiel viacerými kláštormi, až sa napokon v roku 1275 usadil v meste Tolentino, kde strávil väčšinu svojho života.

Tolentino v tom období čelilo mnohým spoločenským a morálnym problémom, čo Mikulášovi poskytlo príležitosť aktívne slúžiť ľuďom. Pôsobil ako neúnavný kazateľ a duchovný pastier a vykonal veľa skutkov milosrdenstva, keď pomáhal chudobným a navštevoval chorých i väzňov.

Mikuláš, obľúbený pre svoju pokoru a dobrotu, bol počas svojho života i po smrti uctievaný ako divotvorca. Pripisuje sa mu množstvo zázrakov, pričom mnohé z nich majú legendárny charakter. Medzi najznámejšie patrí príbeh o oživení pečeného kuraťa. Mikuláš, ktorý bol známy svojím vegetariánstvom, dostal počas hostiny pečené kura. Keď nad ním urobil znamenie kríža, kura ožilo a odletelo. Ďalší zázrak hovorí o tom, že vzkriesil viac ako sto detí vrátane tých, ktoré sa utopili.

Legenda tiež spomína jeho boj s diablom, ktorý ho napadol počas slávenia svätej omše. Mikuláš vraj diabla premohol a jeho palica bola vystavená v kostole na znak víťazstva. Okrem toho Mikuláš zachránil deväť námorníkov pred utopením, keď sa im zjavil a utíšil búrku.

Mikuláš zomrel ako takmer šesťdesiatročný 10. septembra 1305. Na smrteľnej posteli citoval slová apoštola Pavla: „Nie som si ničoho zlého vedomý, ale to ma neospravedlňuje.“ (1 Kor 4,4) Jeho hrob sa nachádza v Bazilike svätého Mikuláša Tolentínskeho (San Nicola da Tolentino) v Tolentine, ktorá je cieľom pútnikov aj v súčasnosti.

Hoci sa ľudia dožadovali jeho svätorečenia ihneď po jeho smrti, príslušný proces začal až pápež Ján XXII. o 20 rokov. Napokon bol Mikuláš kanonizovaný ako prvý augustinián vôbec 5. júna 1446 pápežom Eugenom IV. (augustiniánom), a to na základe už existujúceho kultu medzi veriacimi, ktorý sa opieral o stovky zázrakov.

Svätý Mikuláš Tolentínsky je patrónom miest Tolentino, Rím, Benátky či Janov a tiež spolupatrónom augustiniánskeho rádu a Bavorska. Rovnako je patrónom námorníkov, detí, žiakov a duší v očistci. Počas 16. – 18. storočia, keď jeho kult vrcholil, bol veľmi obľúbeným patrónom proti moru a tiež misionárov v Amerike, obzvlášť v Mexiku, Guatemale a v Kolumbii.

Svätec býva najčastejšie zobrazovaný ako augustiniánsky mních s tonzúrou na hlave, v čiernom habite a s koženým cingulom. Na jeho prsiach alebo nad hlavou býva zlaté slnko alebo hviezda, ktoré symbolizujú svetlo jeho svätosti. V rukách často drží ratolesť s ľaliami, symbol čistoty, košík chleba alebo kríž. Na freskách a obrazoch ho možno vidieť, ako oslobodzuje väzňov, rozdáva chlieb chudobným alebo utišuje búrku.

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk

Na našej webovej stránke používame cookies pre meranie návštevnosti v Google Analytics. Nezbierame žiadne citlivé dáta o používateľoch. Potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.