V poľskej Poznani sprístupnili prvú takzvanú NanoKaplnku s využitím umelej inteligencie. S použitím špeciálnej aplikácie ju môžu farníci farnosti Mena Ježišovho, ľudovo nazývanej Łacina, navštíviť 24 hodín denne, stretnúť sa s ostatnými a porozprávať sa s asistentom ChatGPT o témach viery.
S ideou prišiel farár farnosti Łacina rímskokatolícky kňaz Radek Rakowski. Už dávnejšie chcel svojim veriacim sprístupniť kostol aj mimo bohoslužobných časov.
Tvárou v tvár klesajúcej účasti na svätých omšiach, ktorá sa v Poľsku rapídne prejavuje najmä vo veľkých mestských aglomeráciách, prišiel łacinský farár s myšlienkou preniesť vieru do modernej doby. Najprv dával veriacim kľúče od kostola, no neskôr si uvedomil, že „je potrebné niečo viac“.
„Sme v 21. storočí a náboženské a sociálne potreby obyvateľov sa zmenili,“ povedal kňaz začiatkom tohto roka pre webovú stránku Architektura & Biznes. „Tradičných kostolov je v Poznani veľa. A čo je dôležité, väčšinu dňa stoja prázdne a zatvorené. Toto nedáva zmysel.“
Systém NanoKaplnky funguje podobne ako zdieľanie áut, kde si používatelia stiahnu aplikáciu a vytvoria si profil. Potom však namiesto kliknutia, aby otvorili dvere auta a vyrazili na cestu, otvoria kaplnku a vstúpia na duchovnú cestu modlitby, rozjímania, stretnutí s ostatnými farníkmi alebo aj diskusií o cirkevných záležitostiach s kybernetickým asistentom na mieste. Aplikáciu si už nainštalovala stovka miestnych, vrátane starších farníkov.
V reakcii na obavy, že práve starší farníci by mohli mať problémy so systémom, otec Rakowski hovorí, že v skutočnosti „sú seniori často prví, ktorí používajú tieto nové technológie“ a že „naše dámy vo veku 80 rokov používajú systém bez problémov“.
Namiesto pôvodného projektu stavby nového kostola s rozpočtom 4,6 milióna EUR sa miestni podujali na zbierku prostredníctvom stránky kolektívneho financovania Zrzutka.pl. Za vyzbieranú sumu 100 000 zlotých (23 000 EUR) prevzali priestory miestnej realitnej kancelárie. Výsledkom je miesto, ktoré môžu ľudia navštíviť kedykoľvek a ktoré je vybavené bezplatným Wi-Fi pripojením na internet a kávovarom.
„V našej farnosti hľadáme riešenia, ako sa môže Cirkev prispôsobiť farníkom, a nie naopak,“ povedal Rakowski miestnej spravodajskej agentúre wPoznaniu.
Poľský denník Gazeta Wyborcza pri návšteve zariadenia si asistenta ChatGPT vyskúšal a položil mu sériu otázok počnúc tým, kto bude ďalším šéfom Poľskej biskupskej konferencie, až po postoj katolíckej cirkvi k LGBT ľuďom. Jeho odpovede sa riadili Katechizmom, Bibliou a cirkevným učením.
Otec Rakowski to komentoval slovami, že asistent dáva odpovede, ktoré sú skôr „upokojujúce a konštruktívne“ ako nesympatické, a „často hovorí krajšie ako niektorí kňazi“.
Kňaz strávil rok prácou s kybernetickým asistentom, aby ho naučil odpovedať na otázky a poskytovať rady vrátane teologických a morálnych otázok, ako aj naučiť ho, ktorým témam sa vyhnúť. Neponúkne návod, ako napríklad voliť, a ak ho niekto požiada o svätú spoveď, odkáže záujemcu na vysväteného kňaza.