Rímskokatolícka cirkev si 4. apríla pripomína svätého Izidora zo Sevilly, významného učenca raného stredoveku. Tento sevillský biskup, encyklopedista a teológ žil v čase, keď Európa bola rozdelená na rôzne tábory a vierovyznania. Napriek tomu dokázal spojiť učenosť s vierou a vytvoriť dielo, ktoré ovplyvnilo a pretrvalo celé generácie.
Izidor sa narodil niekedy medzi rokmi 560 – 570 v juhohispánskej Kartagéne do významnej vizigótskej rodiny. Jeho otec Saverián bol vojenským prefektom a rodina patrila k vysokej španielsko-rímskej šľachte. Jeho dvaja bratia sa stali biskupmi, sestra rehoľníčkou a všetci štyria boli neskôr vyhlásení za svätých.
Po smrti rodičov sa ho ujal najstarší brat Leander, ktorý bol už v tom čase predstaveným kláštora v Seville. Izidor však spočiatku nemal vzťah k štúdiu. Podľa legendy sa raz dokonca rozhodol z kláštora utiecť, pretože učenie ho unavovalo a považoval ho za príliš náročné. Po istom čase sa však vrátil a s novým odhodlaním sa pustil do štúdia. Táto skúsenosť ho hlboko poznačila a v budúcnosti sa práve on stal jedným z najväčších podporovateľov vzdelania. Vďaka talentu a disciplíne si osvojil viacero jazykov vrátane latinčiny, gréčtiny a hebrejčiny. Venoval sa aj filozofii, rétorike, teológii a prírodným vedám.
Po smrti svojho brata arcibiskupa Leandra v roku 601 bol Izidor zvolený za arcibiskupa Sevilly. Hoci túto úlohu spočiatku odmietal, napokon sa jej ujal a zameral sa na ochranu katolíckej viery pred bludmi, ktoré vtedy ohrozovali Cirkev, najmä pred arianizmom. Zasadzoval sa aj za vzdelanie – zakladal školy a dbal na to, aby sa vedomosti dostali k čo najväčšiemu počtu ľudí. Pápež Gregor Veľký mu dokonca poslal arcibiskupské insígnie ako prejav dôvery a uznania.
Jeho práca ďaleko presahovala hranice Španielska. Bol jedným z hlavných organizátorov cirkevných synod, ktoré formovali život Cirkvi v celom vtedajšom kresťanskom svete.
Izidor je známy najmä svojou encyklopédiou Etymologiae, ktorá v dvadsiatich zväzkoch zhromažďuje poznatky z oblasti teológie, filozofie, astronómie, medicíny, práva a matematiky. Toto dielo bolo v stredoveku jedným z najdôležitejších zdrojov vzdelania a prežilo až do dnešných čias.
Vytvoril aj ďalšie teologické a historické spisy, v ktorých systematicky usporiadal vtedajšie poznatky. Jeho dielo Sententiarum libri tres (Tri knihy myšlienok) patrí medzi základné teologické spisy svojej doby, rovnako aj De natura rerum (O podstate vecí), kde sa venoval prírodným vedám.
Hoci bol Izidor veľmi vzdelaný, nikdy nezabúdal na duchovný život. Bol známy svojou pokorou, starostlivosťou o chudobných a hlbokou modlitbou.
Keď cítil, že sa blíži smrť, verejne v chráme prosil o odpustenie svojich hriechov a prijal sviatosti. O niekoľko dní – 4. apríla 636 – pokojne zomrel vo veku 76 rokov. Pochovali ho v meste León, kde sa dodnes nachádza jemu zasvätená bazilika.
V roku 1722 bol vyhlásený za učiteľa Cirkvi. Hoci žil v 7. storočí, jeho nadčasová snaha o šírenie poznania pripomína dnešnú úlohu internetu. Aj preto je dnes uctievaný nielen ako patrón študentov, učiteľov, historikov, knihovníkov, ale aj informačných technológií vrátane internetu.
Svätý Izidor nám môže byť účinným spojencom práve v tomto mesiaci apríli, počas ktorého pápež František vyzýva k modlitbám za správne využívanie nových technológií, aby nenahrádzali ľudské vzťahy.
Svätý Izidor zo Sevilly, oroduj za nás!