To, čo videla svätá Faustína na polnočnej, vás chytí za srdce 

Štefan Chrappa

Štefan Chrappa

Stanisław Sztama: Portrét svätej Faustíny. Zdroj: Wikimedia
Stanisław Sztama: Portrét svätej Faustíny. Zdroj: Wikimedia

Svätá sestra Faustína Kowalská patrí medzi inšpiratívne svätice dnešných čias. Jej posolstvo o milosrdnom Bohu bolo veľkým darom nielen pre to minulé, ale zostáva nesmiernym darom aj pre naše storočie.

Svätá Faustína nás naučila znovu sa modliť s dôverou a vnímať okrem Božej spravodlivosti aj Božiu lásku.

Cenné zostávajú jej denníkové zápisky, ktoré sa tešia u čitateľov veľkému záujmu. Je to pomerne rozsiahle dielo, sonda do duchovného prežívania tejto svätej ženy.

Dovoľte uviesť niekoľko myšlienok, ktoré si svätá Faustína poznamenala na Vianoce v roku 1934.

24. decembra si zapísala: „Ráno počas svätej omše som cítila blízkosť Boha. Môj duch mimovoľne utonul v Bohu. V tom som začula slová: ‚Ty si mojím milým príbytkom, v tebe odpočíva môj Duch.‘ Po týchto slovách som cítila Pánov pohľad v hĺbke svojho srdca, a vidiac svoju úbohosť, ponižovala som sa v duchu a obdivovala som veľké Božie milosrdenstvo, že sa k takej úbohosti približuje ten najvyšší Pán. Počas svätého prijímania moju dušu naplnila radosť. Cítila som, že som úzko spojená s božstvom. Jeho všemohúcnosť pohltila celú moju bytosť. Po celý deň som zvláštnym spôsobom cítila Božiu blízkosť.“

Ďalej svätica opisuje svoj deň, ktorý bol plný povinností a počas ktorého nemala možnosť ísť do kaplnky modliť sa. Aj napriek tomu však zostávala v živom a intenzívnom spojení s Bohom. Svätá Faustína dostala od predstavenej povolenie zostať hore až do polnočnej svätej omše. Veľmi sa z toho tešila. Nadchádzajúce hodiny do polnoci strávila v modlitbe za Cirkev, za hriešnikov i za duše v očistci.

V denníku nachádzame aj postrehy z nasledujúcej polnočnej omše: „Keď sa začala svätá omša, hneď ma naplnila vnútorná sústredenosť a moju dušu zaplavila radosť. Počas obetovania som na oltári videla Ježiška v nevýslovnej kráse. Dieťa po celý čas hľadelo na všetkých a vystieralo svoje rúčky. Keď prišlo premenenie, dieťa nehľadelo na kaplnku, ale k nebu.

Po premenení sa opäť pozeralo na nás. Len krátko, lebo ako obyčajne ho kňaz polámal a zjedol. No košieľku malo už bielu. Na druhý deň som videla to isté a na tretí deň znova to isté. Radosť, ktorú som mala v duši, sa ťažko dá opísať. Toto videnie sa zopakovalo na troch svätých omšiach vždy rovnako.“

Na inom mieste svätá Faustína uvažuje nad Božím milosrdenstvom, ktoré súvisí so zoslaním Pána Ježiša ľudstvu: „Bože veľkého milosrdenstva, ktorý si nám ráčil zoslať svojho jednorodeného Syna ako najväčší dôkaz svojej nesmiernej lásky a milosrdenstva, nezavrhuješ hriešnikov, ale vo svojom nepochopiteľnom milosrdenstve si aj pre nich otvoril poklad, z ktorého môžu hojne čerpať nielen ospravedlnenie, ale aj všetku svätosť, akú len duša môže dosiahnuť.

Otče veľkého milosrdenstva, túžim, aby sa všetky srdcia obrátili s dôverou k tvojmu nekonečnému milosrdenstvu. Nikto nebude ospravedlnený, ak ho nebude sprevádzať tvoje nepochopiteľné milosrdenstvo. Keď nám odhalíš tajomstvo svojho milosrdenstva, večnosť nebude stačiť, aby sme ti mohli za to náležite poďakovať.“

Štefan Chrappa
Štefan Chrappa pochádza zo Svätého Jura. Vyštudoval slovenčinu a poľštinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde po absolvovaní doktorandského štúdia prednášal literárnovedné disciplíny. Je dlhoročným redaktorom Slovenského rozhlasu. Venuje sa náboženským a kultúrnym témam. Je nositeľom ocenení Fra Angelico, za hudbu jeho kapely získali štyri ocenenia Radiohead awards. Je rímskokatolík, ženatý, má jednu dcéru.
DoKostola.sk - To, čo videla svätá Faustína na polnočnej, vás chytí za srdce 

Na našej webovej stránke používame cookies, aby sme optimalizovali obsah na základe očakávaní používateľov. Nezbierame žiadne citlivé údaje.