Telo svätej Terézie Ježišovej zostáva neporušené takmer po piatich storočiach

Redakcia

Redakcia

Urna s ostatkami svätej Terézie z Avily, obklopená členmi Rádu bosých karmelitánov, Foto: Diecéza Avila (Španielsko)
Urna s ostatkami svätej Terézie z Avily, obklopená členmi Rádu bosých karmelitánov, Foto: Diecéza Avila (Španielsko)

„Dnes bola otvorená hrobka svätej Terézie a potvrdili sme, že je v rovnakom stave ako pri poslednom otvorení hrobky v roku 1914,“ oznámil generálny postulátor Rádu bosých karmelitánov otec Marco Chiesa.

Informácie z Ávilskej diecézy v Španielsku teda potvrdzujú, že telo svätej Terézie Ježišovej, známej aj ako svätá Terézia z Ávily, zostáva neporušené takmer päť storočí po jej smrti 4. októbra 1582.

Otvorenie hrobu a podrobnosti procesu

Otvorenie hrobu vykonala komunita bosých karmelitánok spolu s otcom Marcom Chiesom a členmi cirkevného tribunálu. Celý proces sa uskutočnil v prostredí plnom úcty a pokory, pričom sa spoločne spieval hymnus Te Deum, ktorý odrážal hlbokú duchovnú silu a význam tejto udalosti.

Tento krok bol súčasťou procesu kanonického uznania ostatkov svätej Terézie, ktorý inicioval 1. júla biskup zo Salamanky Mons. Luis Retana. Príslušnú žiadosť schválil pápež František prostredníctvom Dikastéria pre kauzy svätých.

Postup otvorenia hrobu bol mimoriadne starostlivý a dôkladný. Najprv bola odstránená mramorová doska z hrobu, po čom nasledovalo otvorenie striebornej rakvy, v ktorej sa nachádza telo svätej Terézie.

Na otvorenie rakvy bolo potrebných desať kľúčov, ktoré sú starostlivo uschované na rôznych miestach. Tri z nich sa nachádzali v Albe de Tormes, tri požičal vojvoda z Alby, tri drží generálny predstavený karmelitánov v Ríme a ten posledný je u kráľa. „Trojica kľúčov je určená na otvorenie vonkajšej mreže, ďalšie tri na otvorenie mramorového hrobu a zvyšné štyri na otvorenie strieborného hrobu,“ objasnila diecéza Ávila.

Fázy výskumu ostatkov

Proces skúmania ostatkov svätej Terézie sa delí na tri fázy:

1. fáza: Otvorenie a rozpoznanie ostatkov – prebieha od 28. do 31. augusta. V tejto fáze sa tím vedený Dr. Josém Antoniom Ruizom de Alegría z Madridu zameriava na fotografovanie, röntgenové snímkovanie a starostlivé čistenie relikviárov.

2. fáza: Ostatky budú zaslané do laboratórií v Taliansku na niekoľkomesačné vedecké analýzy, po ktorých budú vypracované záverečné správy.

3. fáza: Návrh opatrení na lepšiu konzerváciu ostatkov.

Pred definitívnym uzavretím hrobu bude vyhradený čas na uctenie relikvií svätej Terézie.

Posledné otvorenie hrobu svätej Terézie prebehlo od 16. do 23. augusta 1914, pričom sa zistilo, že telo zostalo „úplne neporušené“, čo bola rovnaká správa ako pri predchádzajúcom otvorení v roku 1750. Vtedajší predstavený karmelitánov P. Clemente de los Santos využil svoju návštevu Španielska na preskúmanie ostatkov tiel svätého Jána z Kríža a svätej Terézie.

Svätá Terézia Ježišová, narodená v Španielsku v roku 1515, je známa rehoľná mystička a spisovateľka so židovskými koreňmi. Stala sa prvou ženou, ktorá bola vyhlásená za učiteľku Cirkvi. Zaslúžila sa o zachovanie kontinuity karmelitánskeho rádu a vytvorenie nového štýlu náboženského života.

Jej dielo a duchovnosť majú významný vplyv na katolícku spiritualitu a literatúru, pričom ani dnes nestratili inšpiratívnu silu jej slová: „Nech ťa nič nevyrušuje, nech ťa nič nevyľaká. Všetko pominie, Boh sa nemení. Trpezlivosť dosiahne všetko. Kto má Boha, nič mu nechýba. Boh sám stačí.“ Proces skúmania stavu tela svätice preto nie je len vedeckým, ale aj intenzívnym náboženským zážitkom, ktorý zaiste posilní úctu k tejto významnej osobnosti Katolíckej cirkvi

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk

Na našej webovej stránke používame cookies pre meranie návštevnosti v Google Analytics. Nezbierame žiadne citlivé dáta o používateľoch. Potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.