Meno svätca Panteleimóna, ktorý v kalendári Gréckokatolíckej cirkvi figuruje 27. júla, má grécky pôvod a znamená „vo všetkom milosrdný“. Tento svätec je známy ako veľkomučeník a uzdravovateľ, ktorý svojím životom a skutkami zanechal hlbokú stopu v kresťanskej tradícii.
Pantoleon, ako bol pôvodne pomenovaný, sa narodil okolo roku 285 v Nikomédii v Bitýnii (dnes İzmit v Turecku). Otec Eustorgius pochádzal z významného rodu a bol horlivým pohanom, zatiaľ čo matka Euboula bola kresťanka a zomrela, keď bol ešte malý. Pantoleona tak vychovával otec, ktorý dúfal, že syn dosiahne veľkú moc, čo sa odráža aj v jeho pôvodnom mene Pantoleon, ktoré znamená „vo všetkom lev“.
Pantoleon bol vynikajúcim žiakom a začal študovať medicínu. Cisár Maximián (284 – 305) poveril slávneho lekára Eufrosyna, aby ho pripravil na kariéru imperátorovho osobného lekára. Pri svojich každodenných návštevách Eufrosyna prechádzal Pantoleon okolo domu kňaza Hermolaa, ktorý ho raz pozval k sebe domov a začal mu ohlasovať Krista. Pantoleon začal stále viac veriť Hermolaovým slovám, no kresťanom sa stal až po zázraku, keď Hermolaos v mene Ježiša Krista oživil mŕtveho chlapca a zabil zmiju, ktorá ho uštipla. Ohromený týmto zázrakom prijal svätý krst.
Pantoleon diskutoval s otcom o náboženských otázkach a oslabil jeho pohanskú vieru. Keď syn zázračne uzdravil slepého muža, otec sa stal kresťanom. Pantoleon pokračoval v uzdravovaní ľudí nielen svojou lekárskou zručnosťou, ale aj pomocou zázrakov. Vďaka jeho milosrdenstvu a schopnosti pomôcť prakticky každému ho ľudia začali nazývať Panteleimón.
Lekári z Nikomédie začali na Panteleimóna žiarliť a udali ho cisárovi, že vyznáva Krista. Cisár tomu nechcel veriť, ale keďže Panteleimón pred jeho očami uzdravil ochrnutého človeka, rozhodol sa ho mučiť, aby ho prinútil zaprieť Krista. Panteleimón prežil rôzne pokusy o zabitie vrátane pálenia ohňom, vrhania do kotla s vriacim olovom, hádzania do mora s kameňom na krku a vrhania medzi divé zvieratá. Všetky tieto pokusy zlyhali a zázračne prežil. Nakoniec ho odvliekli za mesto, kde bol sťatý 27. júla 305.
Svätý Panteleimón je uctievaný ako patrón lekárov a uzdravovateľov. Jeho meno sa často spomína v modlitbách za zdravie a tiež v proskomídii. Jeho príbeh je pripomienkou neochvejnej viery a milosrdenstva, ktoré by mali byť prítomné v každom kresťanskom živote.
So svätým Panteleimónom sa viaže kuriózna udalosť. Každoročne sa v deň jeho sviatku 27. júla v rovnakom čase pozorované dve udalosti s relikviami svätca – vzorkami krvi. Jeden relikviár je v kostole Real Monasterio de la Encarnación v Madride od 17. storočia. Ďalšia relikvia je uložená v katedrále v Ravelle. Napriek veľkej geografickej vzdialenosti obe vzorky krvi prechádzajú z pevnej látky do tekutej súčasne. Táto skutočnosť je známa ako skvapalňovanie a opakuje sa pravidelne viac ako štyri storočia.
Veriaci sa na svätca obracajú v deň jeho pamiatky modlitbou kondáku:
“Podobný Milosrdnému, * prijal si milosť uzdravení, * trpiteľ a mučeník Krista Boha. * Vylieč neduhy našich duší svojimi modlitbami, * zažeň hriechy, čo neustále útočia na tých, * ktorí bez prestania spievajú: Spas nás, Pane.”