Svätý Šimon z Lipnice, príklad chudoby a obety života

Redakcia

Redakcia

socha svätého Šimona na námestí v Lipnici, zdroj: wikipedia
socha svätého Šimona na námestí v Lipnici, zdroj: wikipedia

Šimon sa narodil v malom mestečku Lipnica Murowana na juhu Poľska okolo roku 1437. Rodičia Gregor a Anna mu poskytli dobré vzdelanie, inšpirované hodnotami kresťanskej viery. Šimon tak vďaka nim získal prirodzenú predispozíciu k modlitbe a nežnú lásku k Božej Matke.

V roku 1454 sa presťahoval do Krakova, kde navštevoval slávnu Jagelovskú univerzitu a dosiahol titul bakalára. Práve v tých rokoch taliansky františkán Ján Kapistránsky nadchýnal najmä mladých svätosťou života a horlivosťou kázania.

Šimon, ovplyvnený Jánovými kázňami, vstúpil v roku 1457 do Rádu menších bratov v Kláštore svätého Bernardína na Stradome v Krakove. Na jeho náboženskú formáciu dohliadal novicmajster Krištof z Varese; po jej absolvovaní bol Šimon okolo roku 1460 vysvätený za kňaza, pričom rehoľné sľuby zložil už dva roky predtým. Nový kňaz pôsobil najprv vo františkánskom kláštore v Tarnove a neskôr opäť na Stradome, kde sa stal známym ako znamenitý kazateľ a za šíriteľ ľudových pobožností.

Šimon často dodržiaval dlhé a prísne pôsty aj asketické praktiky ako nosenie kajúcneho opasku; počas mariánskych sviatkov si pridával druhý kajúcny opasok, aby si vyprosil zvláštnu priazeň Božej Matky.

Šimonova láska k bratom a sestrám sa mimoriadnym spôsobom prejavila v poslednom roku jeho života, keď v Krakove v júli 1482 vypukla morová epidémia. Františkáni z Kláštora svätého Bernardína sa neúnavne venovali starostlivosti o chorých. Šimon to považoval za kairos, vhodný čas na prejavovanie lásky a naplnenie obety vlastného života. Zomrel 18. júla 1482 s pohľadom upretým na kríž, týždeň po tom, čo sa nakazil morom pri ošetrovaní chorých.

Dňa 24. februára 1685 ho pápež Inocent XI. vyhlásil v Bazilike svätého Petra za blahoslaveného. Vďaka zázraku na jeho príhovor, ktorý bol uznaný 16. decembra 2006, ho pápež Benedikt XVI. svätorečil na Svätopeterskom námestí 3. júna 2007.

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk

Na našej webovej stránke používame cookies pre meranie návštevnosti v Google Analytics. Nezbierame žiadne citlivé dáta o používateľoch. Potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.