Svätý mučeník Kallinik

Redakcia

Redakcia

Ikona svätého mučeníka Kallinika
Ikona svätého mučeníka Kallinika

Meno svätého mučeníka Kallinika, ktorého si gréckokatolíci pripomínajú 29. júla, pochádza z gréčtiny a znamená „dobrý víťaz“. Podľa životopisnej legendy sa Kallinik narodil v Kilíkii (dnes mesto Çankırı v Turecku). Od detstva bol vychovávaný v kresťanskej viere a jeho srdce bolo naplnené súcitom voči tým, ktorí ešte nepoznali Krista. S veľkým zápalom cestoval po mestách a dedinách, kde ohlasoval učenie Ježiša Krista a privádzal mnohých pohanov k viere v Boha. Kallinik veril, že jeho poslaním je zachrániť ľudí pred uctievaním modiel a večným zatratením.

Počas vlády cisára Diokleciána (284 – 305) Kallinika zatkli v Ancyre (dnešná turecká Ankara) a postavili pred miestodržiteľa Sacerdona, známeho prenasledovateľa kresťanov. Sacerdon sa snažil Kallinika donútiť, aby obetoval modlám, no ten sa odmietol vzdať svojej viery. S odvahou vyhlásil, že sa nebojí mučeníctva, pretože veriaci v Krista dostávajú od neho silu prekonávať skúšky a dedičstvo večného života.

Kallinika podrobili krutému mučeniu: bili ho volskými remeňmi a trhali mu telo železnými hákmi. Napriek tomu všetko znášal trpezlivo a pokojne, čo len zväčšilo Sacerdonovu zúrivosť. Ten nariadil, aby Kallinikovi dali na nohy sandále s ostrými klincami a pod bičmi ho zahnali do mesta Gangra, kde mal byť upálený.

Na ceste do Gangry vojaci, ktorí ho sprevádzali, trpeli smädom. V zúfalstve prosili Kallinika, aby sa modlil k Bohu o vodu. Svätý Kallinik napriek tomu, že bol ich väzňom, sa nad nimi zľutoval a modlitbou vyvolal zázračný prameň vody, ktorý vytryskol z kameňa. Ohromení vojaci začali súcitiť so svojím záchrancom a chceli ho oslobodiť, ale strach z popravy ich donútil pokračovať v misii.

Keď dorazili do Gangry, Kallinik s radosťou ďakoval Bohu za udelenie mučeníckej koruny. S odhodlaním vstúpil do plápolajúceho ohňa a odovzdal svoju dušu Bohu. Jeho telo, ktoré zostalo nepoškodené, veriaci s úctou pochovali.

V bazilike, kde sa nachádzal Kallinikov hrob, bol v 6. storočí pochovaný konštantínopolský patriarcha Makedonius II. Kult svätého Kallinika sa rozšíril aj na Západe, čo dosvedčuje zmienka o ňom v Rímskom martyrológiu, že jeho pamiatka sa slávi 29. júla. Svätý mučeník Kallinik je vzorom odvahy a viery, ktorá inšpiruje kresťanov po celom svete.

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk