Svätý Apolinár, patrón proti epilepsii a iným chorobám

Redakcia

Redakcia

Svätý Apolinár, detail mozaiky v apside Baziliky svätého Apolinára v Classe, pochádzajúcej zo 6. storočia, zdroj: wikipedia
Svätý Apolinár, detail mozaiky v apside Baziliky svätého Apolinára v Classe, pochádzajúcej zo 6. storočia, zdroj: wikipedia

S osobou svätého Apolinára, ktorý má v kalendári Rímskokatolíckej cirkvi svoje miesto 20. júla, sa spája množstvo legiend. Bol však historickou postavou, jeho existenciu potvrdil svätý biskup Ambróz. Ako ctihodného muža a svojho predchodcu ho vo svojich kázňach spomína ravennský arcibiskup Peter Chrysológ v polovici 5. storočia. K jeho životu a zázrakom sa vzťahuje niekoľko legiend, ktoré sa začali šíriť od 6. až 7. storočia. Zlatá legenda zhodne s Ambrózom tvrdí, že Apolinára za biskupa ustanovil sám apoštol Peter, že Apolinár Petra sprevádzal z Antiochie až do Ríma a že sa dožil 75 rokov.

Podľa inej verzie legendy pôsobil neskôr, asi okolo roku 200. Je považovaný za zakladateľa kresťanskej cirkvi v Ravennskom exarcháte. Za jeho života do Itálie prenikali Germáni. Apolinár pôsobil ako misionár medzi Rimanmi a údajne, keď odmietol obetovať pohanským bohom, dav ho napadol, mučil a zabil.

Podľa inej verzie legendy mučenie prežil a odišiel do Dalmácie, aby tam opäť šíril vieru ako misionár. Zlatá legenda Apolinára opisuje ako divotvorcu a pripisuje mu mnohé zázraky ako uzdravovanie chorých a vzkriesenie zosnulej dcéry ravennského patricija Rufusa. Symbolický význam sa pripisoval Apolinárovmu prekliatiu rímskej modly – sochy boha Apolóna, ktorá sa údajne mala sama rozpadnúť. Apolinárovo meno bolo totiž odvodené od boha Apolóna. Podľa inej verzie legendy však išlo o sochu boha Jupitera.

Nad hrobom svätého Apolinára, ktorý sa nachádza v Ravenne, bola v roku 549 vysvätená Bazilika svätého Apolinára v Classe. Jeho relikvie v polovici 9. storočia preniesli do „novej“ Baziliky svätého Apolinára (Sant’Apollinare Nuovo) v centre Ravenny, lebo excentrická poloha pôvodnej baziliky umožňovala lupičom ľahšie plienenie. Dnes možno jeho relikvie nájsť okrem iného aj v Kostole svätého Apolinára v Remagene, Gorkume, Dijone, Remeši a v Kostole svätého Lamberta v Düsseldorfe.

Apolinár je uctievaný ako patrón Ravenny, Remagenu i Düsseldorfu. V Bad Neuenahr-Ahrweiler v údolí Ahr sa nachádza významný minerálny prameň na pútnickej ceste svätého Apolinára do Remagenu a jeho voda sa predáva na počesť svätca. V deň jeho menín sa usporadúva najväčší jarmok na Rýne v Düsseldorfe.

V umení je Apolinár zobrazovaný v bielom rúchu s čiernym krížom, pričom máva aj insígnie – biskupský kríž a palicu, s ktorou bol podľa legendy zabitý. Veriaci ho považujú za pomocníka proti epilepsii. Je tiež patrónom ihlárov, patrónom proti chorobám pohlavných orgánov a proti močovým a žlčovým kameňom.

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk

Na našej webovej stránke používame cookies pre meranie návštevnosti v Google Analytics. Nezbierame žiadne citlivé dáta o používateľoch. Potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.