Meno Silas pochádza z hebrejského jazyka a znamená malý a meno Silván má latinský pôvod a znamená les. Obaja svätci, ktorých si Gréckokatolícka cirkev pripomína 30. júla, zohrali významnú úlohu v ranom kresťanstve a pri šírení evanjelia.
Silas bol jedným zo sedemdesiatich apoštolov a váženým členom prvotnej cirkvi v Jeruzaleme. V Skutkoch apoštolov je opísaný ako prorocky nadaný rímsky občan. Mal v cirkvi významnú úlohu, keďže bol spoločne s Júdom Barnabášom vyslaný do Antiochie, aby tam oznámil závery apoštolského koncilu, ktorý sa konal v Jeruzaleme v roku 51.
Koncil bol zvolaný, aby vyriešil otázku, či kresťania, ktorí pochádzali z pohanov, majú dodržiavať Mojžišov zákon. Rozhodnutie koncilu znelo, že pohania nemusia dodržiavať Mojžišove predpisy. Musia sa však „zdŕžať mäsa obetovaného modlám, krvi, udusených zvierat a smilstva“ (pozri Sk 15,20-29).
Silasa a Júda vybrali, aby šírili toto posolstvo, pretože boli naplnení milosťou Ducha Svätého. Júda sa neskôr vrátil do Jeruzalema, ale Silas zostal v Antiochii, kde pokračoval vo svojej misii po boku svätého Pavla, apoštola pohanov.
Spoločne so svätým Pavlom cestovali po Sýrii, Cilícii a Macedónsku. V meste Filipi ich obvinili z podnecovania nepokojov, zatkli, palicovali a uväznili. V noci, keď sa modlili, nastalo zemetrasenie, ktoré otvorilo dvere väznice a uvoľnilo ich reťaze. Väzenský dozorca, prekvapený týmto zázrakom, prijal ich učenie o Kristovi a dal sa pokrstiť spolu so svojou rodinou.
Po prepustení z väzenia Silas a Pavol pokračovali vo svojej misii v Amfipolise, Apolónii a Solúne, kde získavali nových nasledovníkov Krista a budovali cirkevné spoločenstvá. Neskôr bol Silas vysvätený za biskupa v Korinte, kde vykonal mnoho zázrakov a znamení a tam aj dokončil svoj život.
Silván bol ďalším významným apoštolom, ktorý kázal Božie slovo po boku hlavných apoštolov Petra a Pavla. Apoštol Peter ho spomína vo svojom Prvom liste: „Prostredníctvom Silvána, ktorého pokladám za vám verného brata, som vám krátko napísal…“ (1 Pt 5,12)
Silván bol vymenovaný za biskupa v Solúne a zomrel ako mučeník, keď znášal mnohé utrpenia pre svoju vieru v Pána. Neďaleko hornoegyptského mesta Nag Hammádí objavili koptský spis zo začiatku 3. storočia nazvaný Silvánove náuky, ktorý dokazuje jeho význam a úctu, akú si získal v ranom kresťanskom svete.
Svätí apoštoli Silas a Silván sú príkladom vytrvalosti a odvahy v hlásaní kresťanského posolstva. Ich životy a skutky zostávajú inšpiráciou pre veriacich dodnes, keďže svojou vierou a misiou pomohli rozšíriť evanjelium do celého sveta.