Známy parížsky Kostol svätej Márie Magdalény z 19. storočia, známy aj ako La Madeleine, sa stal dejiskom vyhlásenia olympijského prímeria. Stalo sa tak 19. júla v rámci svätej omše, ktorej predsedal arcibiskup Celestino Migliore, apoštolský nuncius vo Francúzsku; koncelebrovali parížsky arcibiskup Laurent Ulrich a biskup z Digne Emmanuel Gobilliard, delegát Francúzskej biskupskej konferencie pre olympijské a paralympijské hry. Prítomní boli Thomas Bach, predseda Medzinárodného olympijského výboru (MOV), diplomati a športové osobnosti.
Olympijské prímerie, ktoré odhlasovala Organizácia Spojených národov, sa začína týždeň pred slávnostným otvorením hier 26. júla a končí sa týždeň po skončení paraolympiády 8. septembra. Bol to práve Francúz Pierre de Coubertin, otec moderných olympijských hier, a jeho priateľ dominikán otec Henri „Martin“ Didon, ktorí v roku 1896 iniciovali myšlienku prímeria.
Symbolika v ornátoch
Pre ornáty celebrantov svätej omše 19. júla, ako aj ďalších svätých omší počas olympijských hier navrhla a vyrobila osobitné logo Isabelle Boüanová. Ide o kruh s piatimi holubicami vo farbách olympijských kruhov, pričom každá z nich nesie v zobáku olivovú ratolesť ako znamenie mieru. „Kruh holubíc je vyšitý na páse, ktorý je zložený zo zlatých krížov,“ dodala Boüanová s vysvetlením: „Pre nás kresťanov je zdrojom pokoja Kristus, ktorý zomrel na kríži a vstal z mŕtvych. Od neho môže pochádzať pokoj, ktorý sa snažíme odovzdať.“
Po skončení svätej omše vypustili parížsky arcibiskup, primátor mesta a prezident MOV z prednádvoria chrámu päť holubíc.
Sväté hry
Kostol svätej Márie Magdalény je duchovným centrom projektu „Svätých hier“, ktorými Katolícka cirkev reagovala na žiadosť MOV o poskytnutie duchovného sprevádzania v Olympijskej dedine počas nadchádzajúcich hier. Pre tento účel vyčlenila štyridsiatku kňazov, ktorí sa budú striedať v poskytovaní duchovnej ponuky.
Okrem Olympijskej dediny privíta návštevníkov hier aj niekoľko parížskych farností v rámci projektu Svätých hier, ktorý spustila Parížska arcidiecéza. „Pozornosť voči chudobných pôjde ruka v ruke s pozornosťou voči športovcom,“ vysvetlil biskup Gobilliard. „Parížske farnosti budú vďaka pomoci sponzorov, ktorí sa pri tejto príležitosti zmobilizovali, otvorené pre návštevníkov, najmä pre chudobných a bezdomovcov. Farské priestory budú sprístupnené ľuďom žijúcim na ulici, aby mohli sledovať hry v príjemnej atmosfére.“
Pápež František: Otvorte dvere svojich sŕdc
K úmyslu svätej omše slávenej za mier sa pripojil aj pápež František v posolstve, ktoré zaslal parížskemu arcibiskupovi Ulrichovi. Hlava Katolíckej cirkvi vyzdvihla kresťanské spoločenstvá, ktoré sa pripravujú „otvoriť naplno“ dvere svojich kostolov, škôl a domovov pre túto udalosť. „Kiež otvoria predovšetkým dvere svojich sŕdc a veľkodušnosťou a veľkorysosťou svojho prijatia voči všetkým svedčia o Kristovi, ktorý v nich prebýva a ktorý im sprostredkúva svoju radosť,“ povzbudil ich Svätý Otec a poďakoval im tiež za to, že nezabúdajú na najzraniteľnejších ľudí.
„V širšom meradle dúfam, že usporiadanie týchto hier bude pre celý francúzsky národ úžasnou príležitosťou na dosiahnutie bratskej harmónie, ktorá umožní, aby sa cez rozdiely a protiklady posilnila jednota národa,“ vyjadril nádej pontifex, ktorý šport považuje za univerzálny jazyk na prekonávanie bariér a hraníc.
Svätý Otec zveril úspešný priebeh nadchádzajúcich hier svätej Genovéve a svätému Dionýzovi, patrónom Paríža, a Panne Márii Nanebovzatej, patrónke Francúzska, apelovaním na mier: „V tomto turbulentnom období, keď je svetový mier vážne ohrozený, si vrúcne prajem, aby všetkým ležalo na srdci dodržiavanie tohto prímeria v nádeji na vyriešenie konfliktov a návrat k zmieru. Nech Boh (…) osvecuje svedomie vládcov, čo sa týka vážnej zodpovednosti, ktorá na nich leží, nech tvorcom pokoja dopraje úspech v ich úsilí a nech ich požehná.“
(vaticannews)