V období prenasledovania kresťanov počas vlády rímskeho cisára Diokleciána (284 – 305) sa medzi mučeníkov zaradili traja odvážni muži: Probus, Tarach a Andronik. Gréckokatolícka cirkev si ich pripomína 12. októbra.
Mená týchto svätcov symbolicky odrazili aj ich osobnosti. Meno Probus má latinský pôvod a znamená statočný. Tarach a Andronik pochádzajú z gréčtiny, pričom Tarach značí hlučný a Andronik víťaz.
Probus, Tarach a Andronik trpeli za vieru v Krista v roku 304 v Cilícii. Po odhalení im bola ponúknutá voľba buď zaprieť svoju vieru a vzdať sa Krista, alebo čeliť krutému mučeniu a smrti. Vybrali si druhú možnosť.
Prokonzul, ktorý viedol vyšetrovanie, prikázal, aby obetovali pohanským bohom. Skúsený vojak Tarach odpovedal, že namiesto krvi obetí obetuje radšej Bohu svoje čisté srdce. Probus zas vyjadril svoj postoj slovami: „Keď moje telo trpí, moja duša sa uzdravuje a posilňuje.“ Ich silná viera a odmietanie obetovať pohanským bohom provokovali ich mučiteľov, aby vymýšľali stále krutejšie spôsoby mučenia.
Svätci boli trikrát súdení a mučení v troch rôznych mestách Cilície. Taracha udierali kameňmi po tvári a krku, pálili mu ruky, dusili ho dymom a do rán mu liali ocot, aby ešte zintenzívnili jeho utrpenie. Proba bičovali, rozžeravenými železami mu pálili nohy, chrbát a boky mu prepichovali rozpálenými bodcami. Napriek tomu v každej fáze mučenia chválil Boha. Andronik podstúpil podobné utrpenie.
Po mučení boli napokon odsúdení na smrť v aréne. Podhodili ich divokým zvieratám, no tie sa ich nedotkli. Keď tento pokus zlyhal, rímski vojaci ich sťali mečom. Tradícia hovorí, že aj po smrti ich telá trýznili a rozsekali na kusy. Ich mučeníctvo sledovali traja kresťania Marcián, Félix a Verus, ktorí potom zobrali ich telesné pozostatky a s úctou ich pochovali.
V raných kresťanských časoch bolo zvykom sláviť liturgie na hroboch mučeníkov, a tak sa aj relikvie Proba, Taracha a Andronika stali dôležitou súčasťou kresťanských chrámov.