Medzinárodná federácia džuda (IJF) suspendovala džudistického šampióna Nemanju Majdova za to, že sa prežehnal pri vstupe do ringu počas tohtoročných olympijských hier v Paríži.
Podľa disciplinárnej komisie IJF bol nositeľ viacerých medailí z vrcholných svetových súťaží suspendovaný na päť mesiacov po „incidente“, ktorý sa stal počas olympijského turnaja 31. júla.
Majdov vysvetlil, že sa pred vstupom do ringu modlil, aby si dodal sebadôveru „prekonať všetky veci“ počas zápasu, a nemal v úmysle byť voči niekomu neúctivý alebo niekoho provokovať.
„Skôr ako som atlétom, som najprv pravoslávnym kresťanom,“ povedal Majdov komisii, citujúc srbského tenisového šampióna Novaka Djokoviča, a dodal, že Boh je pre neho „väčší ako akýkoľvek šport a akákoľvek práca. Boh mi dal všetko v mojom živote, vyhral som veľa veľkých titulov a som mu za to vďačný.“
Majdov vo svojom odvolaní proti rozhodnutiu IJF poukázal aj na blasfemické stvárnenie evanjeliovej udalosti Poslednej večere. Napriek odvolaniu sa IJF rozhodla športovca potrestať s poukázaním na prípady z rokov 2018 a 2022, keď bol varovaný v súvislosti s porušením tohto pravidla.
Po vyhlásení IJF vyjadril Majdov ľútosť nad svojou suspendáciou, no súčasne vyhlásil, že sa nikdy neospravedlní za to, že sa v ringu prežehnal. „Je mi ľúto, že taký krásny a ťažký šport, akým je džudo, prepadol takýmto veciam,“ napísal na Instagrame.
„Pán mi dal všetko pre mňa osobne aj pre moju kariéru a je pre mňa číslom jeden a som na to hrdý. A to sa za žiadnych okolností nezmení. Sláva mu a vďaka za všetko,“ napísal športovec.
Rozhodnutie vyvolalo odpor, preto 18. septembra vydala IJF vyhlásenie s tvrdením, že trest Majdova má udržať a podporiť neutralitu medzi športovcami.
„Naše pravidlá týkajúce sa zobrazovania náboženských alebo iných znakov sú striktne spojené s ihriskom, ktoré je priestorom určeným výlučne pre džudo a kde sú vystavené iba znaky a pravidlá špecifické pre džudo. IJF nezakazuje praktizovanie náboženstiev alebo náboženských znakov mimo ihriska, pretože rešpektujeme individuálnu slobodu každého člena našej komunity,“ uviedla IJF vo vyhlásení.
Počas olympijských hier v Paríži dali viacerí športovci otvorene najavo svoje náboženské presvedčenie, a to napriek pravidlu 50 Olympijskej charty, ktoré zakazuje akékoľvek náboženské prejavy. Mnoho z týchto športovcov si napriek možným sankciám uvedomovalo, že ich úspechy sú prepojené s ich vierou a že túto vieru nemôžu skrývať. Nemanja Majdov je jedným z nich.