Slovensko sa lúčilo a ďakovalo za pápeža Františka

Redakcia

Redakcia

Svätá omša v Dóme svätého Martina za zosnulého pápeža Františka 24.4.2025. Zdroj: Bratislavská arcidiecéza
Svätá omša v Dóme svätého Martina za zosnulého pápeža Františka 24.4.2025. Zdroj: Bratislavská arcidiecéza

V období, keď sa Cirkev na celom svete spája v smútku a modlitbe za zosnulého pápeža Františka, sa aj Slovensko symbolicky rozlúčilo s milovaným Petrovým nástupcom. V bratislavskej Katedrále svätého Martina sa vo štvrtok 24. apríla konala zádušná svätá omša, na ktorej sa zúčastnili zástupcovia duchovného i verejného života.

Liturgii predsedal apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli, s ktorým koncelebrovalo trinásť biskupov a množstvo kňazov. Do chrámu prišli stovky veriacich, aby sa v modlitbe spojili so svetovou Cirkvou a vyjadrili vďačnosť za pontifikát pápeža, ktorý im bol taký blízky. Spoločne niesli v modlitbe smútok, ale aj nádej a vďačnosť, ktoré vyžarovali z celého slávenia.

Mons. Girasoli počas svätej omše pripomenul, že zhromaždenie v bratislavskej katedrále bolo vyjadrením jednoty v modlitbe, ale aj pokračovaním v odkaze pápeža Františka, osobitne v oblasti synodality, solidarity s chudobnými a v dôraze na jednotu v rôznosti. Podľa jeho slov si Slováci pamätajú Františkovu lásku k najbiednejším, k tým, ktorí nemajú hlas, no vedia túto lásku opätovať.

Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský v homílii poukázal na Františkovu častú prosbu o modlitbu. Práve svätú omšu označil za najväčšiu modlitbu, ktorú kresťan dostal. Osobitne sa pristavil pri posledných verejných slovách pápeža počas veľkonočného požehnania Urbi et Orbi, keď zaznelo „Buona Pasqua“, teda dobrú Paschu, v preklade dobrý prechod. Tento výrok vnímal ako silný výraz kresťanskej nádeje, ktorá má svoj základ vo vzkriesení Ježiša Krista.

Arcibiskup Zvolenský zároveň pripomenul Františkovu kázeň v Šaštíne počas návštevy Slovenska v roku 2021, kde sa pápež prihováral ako pútnik k Sedembolestnej Matke a hovoril o odvahe ženy, ktorá stojí pod krížom s tvárou plnou sĺz, ale s vierou, že Boh premieňa bolesť na radosť. Spomenul tiež Františkov duchovný testament a katechézy o starobe a zomieraní, v ktorých Svätý Otec zdôrazňoval, že ľudská identita a tvár zostávajú rozpoznateľné aj vo večnosti. V úvode jednej z kníh pápež uviedol myšlienku, že smrť nie je koncom, ale začiatkom nového života – večnosti, ktorú si ešte ani nedokážeme predstaviť.

Liturgiu v bratislavskej katedrále sprevádzal aj silný symbolický moment, keďže pri svätej omši bol použitý kalich, ktorý pápež František daroval katedrále počas svojej návštevy Slovenska a ktorý použil v roku 2021 počas slávenia svätej omše v Šaštíne.

Na záver svätej omše sa Mons. Bernard Bober poďakoval všetkým, ktorí si pápeža Františka uctili modlitbou, spomienkou i láskou. Pripomenul, že pápež počas svojho pontifikátu neúnavne poukazoval na vzkrieseného Krista ako pravdu a svetlo. Ako zdôraznil, nemôžeme o Kristovi vydávať svedectvo, ak ho sami neprijmeme ako blízkeho, drahého a živého Pána.

Zároveň ocenil rozhodnutie vyhlásiť sobotu 26. apríla za štátny smútočný deň a vyjadril vďaku prezidentovi SR i vláde za tento prejav úcty voči pápežovi ako nástupcovi svätého Petra, Kristovmu námestníkovi na zemi.

Po skončení svätej omše vyjadril presvedčenie, že pápež František sa aj po smrti dotýka sŕdc ľudí. Svätá omša tak bola nielen vyjadrením smútku, ale predovšetkým vďačnosti a nádeje s výhľadom na večnosť, do ktorej Svätý Otec František napokon pokojne odišiel.

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk
DoKostola.sk - Slovensko sa lúčilo a ďakovalo za pápeža Františka

Na našej webovej stránke používame cookies, aby sme optimalizovali obsah na základe očakávaní používateľov. Nezbierame žiadne citlivé údaje.