Rekordér na stĺpe. Riadil z neho aj dva kláštory: prepodobný Alypios Stĺpnik

Redakcia

Redakcia

Ikona svätého Alypia Stĺpnika od ikonopisca Zorana Tomica.  Zdroj: wikimedia commons
Ikona svätého Alypia Stĺpnika od ikonopisca Zorana Tomica. Zdroj: wikimedia commons

Gréckokatolícka cirkev si 26. novembra pripomína pamiatku svätého Alypia Stĺpnika, ktorého životný príbeh poukazuje na silu modlitby, odhodlanie a duchovnú premenu miesta, ktoré bolo kedysi symbolom pohanstva.

Alypios sa narodil v Adrianopolise v Paflagónii (dnes Edirne v Turecku) v prvej polovici 6. storočia. Po strate otca ho matka zverila do výchovy biskupovi Teodorovi, ktorý ho nielen intelektuálne vzdelával, ale aj viedol k duchovnému povolaniu. Už ako mladík prejavoval túžbu zasvätiť svoj život Bohu, no biskup mu spočiatku nedal povolenie odísť do samoty.

Jedného dňa počas cesty s biskupom do Konštantínopolu sa Alypiovi vo videní zjavila svätá mučenica Eufémia. Prikázala mu, aby sa vrátil do Adrianopolisu vybudovať chrám zasvätený jej menu. Alypios poslúchol a na mieste zrúcaného pohanského chrámu, plného démonických síl, postavil kresťanský chrám. Okrem toho vybudoval aj stĺp, na ktorom strávil väčšinu svojho života.

Alypios začal svoj asketický život na stĺpe vysokom približne 15 metrov a zotrval na ňom neuveriteľných 53 rokov. Počas tej doby ho často pokúšali a napádali démoni. Dokonca odložil aj dosky, ktoré ho chránili pred dažďom a vetrom, aby nič nestálo v ceste jeho boju s temnými silami. Svojou vytrvalosťou a modlitbami nakoniec miesto očistil od démonov a premenil ho na duchovné centrum.

K stĺpu prichádzali zástupy ľudí, ktorí hľadali jeho radu, modlitby a duchovné vedenie. V okolí stĺpa vznikli dva kláštory – jeden mužský a jeden ženský. Alypios pre ne zaviedol prísne pravidlá a viedol ich až do svojej smrti. Zo stĺpa.

Štrnásť rokov pred smrťou Alypios pre fyzickú slabosť už nedokázal stáť, a preto bol nútený ležať na boku. Napriek tomu pokračoval v modlitbách a vedení kláštorov. Zomrel okolo roku 640 vo veku 118 rokov. Jeho telo bolo pochované v chráme svätej Eufémie, ktorý sám založil.

Relikvie svätého Alypia sa stali prostriedkom uzdravenia pre mnohých veriacich. Časť jeho relikvií, konkrétne hlava, sa dnes nachádza v athoskom kláštore Kutlumusiu, ktorý sa v 15. storočí spojil s kláštorom zasväteným svätému Alypiovi. Aj v Konštantínopole existoval kláštor nesúci jeho meno.

Alypiov príbeh nám pripomína, že sila viery v pravého Boha dokáže premeniť aj tie najtemnejšie miesta na svätyne Jeho prítomnosti.

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk

Na našej webovej stránke používame cookies pre meranie návštevnosti v Google Analytics. Nezbierame žiadne citlivé dáta o používateľoch. Potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.