Sviatok prenesenia pozostatkov svätého prvomučeníka a archidiakona Štefana, ktorý Gréckokatolícka cirkev slávi 2. augusta, pripomína významnú udalosť v dejinách kresťanstva 5. storočia.
Svätý Štefan bol jedným zo siedmich diakonov vybraných apoštolmi na službu v ranom kresťanskom spoločenstve. Jeho úloha spočívala v pomoci chudobným a zabezpečovaní spravodlivého rozdeľovania zdrojov. Ako muž „plný viery a Ducha Svätého… milosti a sily robil veľké divy a znamenia medzi ľuďom“.
Jeho konanie a učenie však narazili napokon až na odpor židovských náboženských vodcov, ktorí ho obvinili z rúhania a súdili pred veľradou. Keď Štefan odvážne obhajoval svoju vieru, odsúdili ho na smrť kameňovaním. Takto sa stal prvým kresťanským mučeníkom. Vo svojej poslednej modlitbe prosil Boha o odpustenie pre svojich katov, čím napodobil svojho Majstra na kríži a zanechal nezmazateľnú stopu v histórii kresťanstva.
Legenda hovorí, že po tom, čo ho Židia ukameňovali, nechali jeho telo nepochované, aby ho zožrali šelmy a vtáky. Známy židovský učiteľ zákona Gamaliel však poslal ľudí, aby mu telo prvomučeníka doniesli, a pochoval ho na svojom pozemku neďaleko Jeruzalema v hrobke, ktorú mal pripravenú pre seba.
S narastajúcim významom jeho osoby a mučeníctva v kresťanskej tradícii sa v 5. storočí začali objavovať správy o zázračných udalostiach spojených s jeho relikviami. V roku 415 ich odkryli a slávnostne preniesli do Konštantínopolu, kde ich uložili v Chráme svätého diakona Vavrinca. Neskôr, keď postavili chrám zasvätený mučeníkovi Štefanovi, práve 2. augusta tam preniesli jeho relikvie. Pravá ruka svätého Štefana je zachovaná v Serapionovskej komnate Lavry Presvätej Trojice a svätého Sergeja v ruskom meste Sergijev Posad.
Prenesenie Štefanových pozostatkov malo obrovský duchovný a kultúrny význam, keďže relikvie boli považované za zdroj duchovnej sily a ochrany. Tak sa stali stredobodom úcty a modlitieb mnohých veriacich vrátane pútnikov a ich prítomnosť v Konštantínopole posilnila význam hlavného mesta Byzancie ako jedného z centier kresťanstva.
Svätý Štefan, vzor neochvejnej viery a nezlomnej odvahy, svojím životom až po korunu mučeníctva inšpiroval generácie veriacich k obetavosti a vernosti Bohu aj napriek prenasledovaniam. Pripomínajú ho početné kázania i liturgické spisy, ako aj chrámy s jeho patrocíniom po celom svete; na Slovensku je ich 13.
Sviatok prenesenia pozostatkov svätého prvomučeníka a archidiakona Štefana je príležitosťou zamyslieť sa nad hodnotou viery a odvahy v našich životoch aj v tých najťažších chvíľach. Jeho stále živý a relevantný príklad nás povzbudzuje k nasledovaniu, aby sme verní Božím prikázaniam ako svetlo sveta svedčili o Kristovej milosrdnej láske.