Prečo je exorcizmus vyhradený biskupom a exorcistom?

Felix Ján Tkáč

Felix Ján Tkáč

Drevorezba zo série Biblia v obrazoch, Julius Schnorr von Carolsfeld, wikimedia commons
Drevorezba zo série Biblia v obrazoch, Julius Schnorr von Carolsfeld, wikimedia commons

Všetkých pojal strach a navzájom si vraveli: „Čo je to za slovo, že mohutnou silou rozkazuje nečistým duchom a oni vychádzajú?“ (Lk 4,26)

Dnes je pre nás veriacich samozrejmá vec, že Ježiš ako Boží Syn má moc vyháňať aj zlých duchov. Za čias Pána Ježiša to však samozrejmé nebolo. Avšak prekvapuje ma, že vyháňanie diabla je ešte stále takou kuriozitou, že exorcisti priťahujú mnohých ako magnet.

Nedávno som bol na Malte, kde žil a pôsobil aj páter Elias Vella, františkán minorita. Prvýkrát som ho priviezol osobne na Slovensko z Viedne v roku 1996 a ako exorcista, ale i erudovaný profesor teológie mal v aule bratislavskej teologickej fakulty týždenný seminár o modlitbe za oslobodenie. Určite ho mnohí poznáte z nespočetných seminárov, ktoré robil každoročne po celom Slovensku i v Čechách, i z mnohých kníh, ktoré mu vyšli i v slovenskom jazyku.

Ježiš povedal, že tým, čo v neho uveria, nič neuškodí, budú vyháňať zlých duchov atď. Prečo je dnes exorcizmus vyhradený biskupovi a tým, ktorých biskup poverí? Veď v protestantských cirkvách to nie je obmedzené… Páter Vella hovoril, že kvôli ochrane veriacich. I poslední pápeži boli pokúšaní a pápež František – podobne ako páter Vella – hovorí, že do dialógu s diablom netreba vstupovať. Ja nemôžem robiť exorcizmus, pokiaľ nie som poverený biskupom.

Čo však môžem, je autoexorcizmus. Keď ma Zlý pokúša, môžem povedať: Zmizni, Satan, ja patrím Ježišovi Kristovi. Teda môj dom patrí mne a sám sa rozhodujem, komu patrím, a som pod ochranou Cirkvi a jej modlitieb.

Existuje ešte možnosť modliť sa za oslobodenie niekoho iného, ak o to požiada, a to formou, keď nevstupujeme do reči so Zlým, ale prosíme Pána Ježiša, aby oslobodil človeka, za ktorého sa modlíme. Tu je veľmi dôležité, aby sme sa modlili viacerí, teda v spoločenstve zrelých kresťanov. „… kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi.“ (Mt 18,20)

Nezháňajme sa za kuriozitami toho druhu. Zlý nestojí za to, aby sme sa ním zaoberali, iba v prípade, keď treba pomôcť bratovi či sestre. Prosme radšej Ducha Svätého, aby sme žili duchovne, plní jeho lásky voči sebe navzájom.

Felix Ján Tkáč
Kapucín Felix Ján Tkáč je slovenský rímskokatolícky kňaz, misionár božieho milosrdenstva, spevák a textár. Od 1999 do 2020 pôsobil v misijnej komunite v Bratislave - Rači. Od augusta 2020 pôsobí v kláštore kapucínov v Pezinku. Zároveň robí duchovné obnovy a koncertuje s kapelou Felice.

Na našej webovej stránke používame cookies pre meranie návštevnosti v Google Analytics. Nezbierame žiadne citlivé dáta o používateľoch. Potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.