Právo zomrieť sa môže stať povinnosťou. Biskupi protestujú proti schváleniu návrhu zákona o asistovanej samovražde

Redakcia

Redakcia

Ilustračný obrázok. Zdroj: pexels.com
Ilustračný obrázok. Zdroj: pexels.com

Katolícki biskupi Anglicka a Walesu vyjadrili znepokojenie po hlasovaní britského parlamentu 29. novembra, ktorým poslanci podporili návrh zákona o asistovanej samovražde.

Po päťhodinovej diskusii v druhom čítaní v dolnej snemovni hlasovalo 330 poslancov za návrh zákona o nevyliečiteľne chorých dospelých, zatiaľ čo 275 poslancov hlasovalo proti. 

Aj keď to neznamená, že asistovaná samovražda je teraz v Anglicku a Walese zákonom, návrh zákona postúpi do ďalšej legislatívnej fázy. Pre porovnanie, keď poslanci naposledy hlasovali o tejto otázke v roku 2015, návrh zákona bol v druhom čítaní zamietnutý a ďalej sa nepokračovalo.

Proti návrhu zákona ostro protestuje aj Katolícka cirkev. Arcibiskup z Westminsteru kardinál Vincent Nichols varoval poslancov už v októbrovom pastierskom liste, že „právo na smrť sa môže stať povinnosťou zomrieť.“

Biskup kompetentný v témach života John Sherrington vyjadril po hlasovaní nádej, že návrh zákona bude zamietnutý v neskoršej fáze legislatívneho procesu.

„Sme sklamaní, že poslanci hlasovali za návrh zákona o nevyliečiteľne chorých dospelých (koniec života), ktorý prejde parlamentom. Domnievame sa, že tento návrh zákona je v zásade chybný a obsahuje aj konkrétne klauzuly, ktoré vyvolávajú obavy. Žiadame katolícku komunitu, aby sa modlila za to, aby poslanci parlamentu odmietli tento návrh zákona v neskoršej fáze jeho prípravy,“ povedal biskup s dôrazom, že biskupov znepokojuje najmä nedostatočná ochrana výhrady vo svedomí. 

„Okrem toho, že sme proti princípu asistovanej samovraždy, znepokojujú nás najmä klauzuly v návrhu zákona, ktoré bránia lekárom riadne uplatniť výhradu vo svedomí, poskytujú nedostatočnú ochranu hospicom a opatrovateľským domom, ktoré sa nechcú zúčastniť na asistovanej samovražde,“ povedal biskup s dôrazným apelom, aby boli tieto hlasy vypočuté v ďalších fázach rokovania.

Schválený zákon by umožnil asistovanú samovraždu ľuďom vo veku 18 a viac rokov, ktorí sú nevyliečiteľne chorí a majú prognózu života šesť mesiacov alebo menej.

„Počas tejto diskusie sme vyjadrili názor, že skutočný súcit zahŕňa sprevádzania tých, ktorí potrebujú starostlivosť, najmä počas choroby, invalidity a staroby,” povedal biskup Sherrington a pokračoval: „Naďalej platí, že zlepšenie kvality a dostupnosti paliatívnej starostlivosti ponúka najlepšiu cestu k zníženiu utrpenia na konci života. Budeme sa o to aj naďalej zasadzovať a podporovať tých, ktorí neúnavne pracujú na starostlivosti o zomierajúcich v našich hospicoch, nemocniciach a domovoch sociálnej starostlivosti.“

Zdvojnásobenie úsilia proti prijatiu zákona avizovala aj hovorkyňa pro-life organizácie Right To Life UK (Právo na život), Catherine Robinsonová. „Veľmi veľa poslancov sa dnes v parlamente vyslovilo proti tomuto extrémnemu návrhu. Dali jasne najavo, že táto nebezpečná a extrémna zmena našich zákonov by ohrozila zraniteľných a spôsobila koniec mnohých životov prostredníctvom asistovanej samovraždy,“ povedala Robinsonová.

Návrh zákona má teraz pred sebou ešte tretie čítanie a hlasovanie v Dolnej snemovni. Potom zamieri do Snemovne lordov, hornej komory parlamentu Spojeného kráľovstva. Ak návrh prejde všetkými fázami aj na tejto úrovni, stane sa zákonom so súhlasom kráľa Karola III.

(pillar, ncr)

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk

Na našej webovej stránke používame cookies pre meranie návštevnosti v Google Analytics. Nezbierame žiadne citlivé dáta o používateľoch. Potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.