Pápež František začal svoj oficiálny program návštevy Indonézie v rámci svojej doposiaľ najdlhšej 45. zahraničnej cesty. Krátko po pristátí v Jakarte sa po 13-hodinovom lete stretol s utečencami, ktorým sa venujú miestni jezuiti a Spoločenstvo svätého Egídia. Pápeža privítali aj siroty, ktoré vychovávajú sestry dominikánky.
Po nasledujúcom dni oddychu začal pontifex oficiálny program svojej cesty návštevou prezidentského paláca. V prvom oficiálnom prejave sa pápež František vyslovil za zintenzívnenie dialógu medzi náboženstvami a odsúdil všetky formy extrémizmu a intolerancie.
Pred približne 300 predstaviteľmi politiky, diplomacie a občianskej spoločnosti v multietnickom štáte v stredu povedal, že Katolícka cirkev chce posilniť medzináboženský dialóg „s cieľom podporiť mierovú a konštruktívnu harmóniu, ktorá zabezpečí mier a zjednotí sily pri riešení nerovnováhy biedy, ktorá stále existuje v niektorých častiach krajiny“.
Na oficiálnom uvítacom ceremoniáli v prezidentskom paláci bol medzi prítomnými odchádzajúci prezident Joko Widodo a členovia vlády i diplomatického zboru. Pápež zaželal budúcemu prezidentovi Prabowovi Subiantovi, víťazovi nedávnych volieb, „všetko najlepšie k plodnej práci v službách Indonézie“.
František vo svojom prejave ocenil indonézsku štátnu filozofiu pancasila (päť princípov) a povedal, že „vyjadruje múdrosť a rovnováhu“. Niektoré krajiny veria, že sa zaobídu aj bez Božieho požehnania. V iných sú zas „prípady, v ktorých je viera v Boha neustále kladená do popredia, ale bohužiaľ sa to často robí s cieľom manipulovať, podporovať rozdelenie a zvyšovať nenávisť, a nie vytvárať mier a spoločenstvo, dialóg a rešpekt, spoluprácu a bratstvo“.
Pápež vyzdvihol aj veľký počet detí v indonézskych rodinách. Je bežným javom, že rodiny majú tri a viac detí, čo sa podľa pápeža odráža aj na priemernom veku obyvateľstva krajiny. Pontifex vyzval Indonézanov, aby pokračovali touto cestou a boli tak príkladom pre ostatné krajiny, kde ľudia uprednostňujú psa alebo mačku pred dieťaťom.
Na programe pápežovej návštevy je tiež stretnutie s predstaviteľmi miestnej cirkvi a stretnutie s mladými ľuďmi. Vo štvrtok 5. septembra bude jedným z vrcholov pápežovej návštevy medzináboženské stretnutie v mešite Istiqlal v Jakarte. V piatok pápež odcestuje do Papuy-Novej Guiney.
Indonézia je krajina s najväčšou moslimskou populáciou na svete v pomere k počtu obyvateľov. Islam tam bol dlho považovaný za umiernený a tolerantný, no v posledných rokoch získali väčší vplyv radikálne islamské hnutia. Okrem islamu je oficiálne uznaných päť ďalších náboženstiev alebo denominácií: katolicizmus, protestantizmus, budhizmus, hinduizmus a konfucianizmus. Z takmer 280 miliónov Indonézanov je viac ako 87 percent moslimov, približne 12 percent tvoria kresťania, z ktorých sú štvrtina katolíci.
(vaticannews, kathpress)