Pápež František sa pripravuje na najdlhšiu cestu svojho pontifikátu, no nezabúda ani na tú poslednú

Redakcia

Redakcia

Pápež František. Zdroj: wikimedia commons
Pápež František. Zdroj: wikimedia commons

Pápež František sa po krátkej letnej pauze znova pripravuje na náročný pracovný program. Čoskoro 88-ročný pontifex sa začiatkom septembra vydá na doposiaľ najdlhšiu cestu svojho pontifikátu. Hlava Katolíckej cirkvi strávi dvanásť dní cestovaním po regióne východnej Ázie a Tichomoria.

Od 2. septembra navštívi Indonéziu, Papuu-Novú Guineu, Východný Timor a Singapur. Čakajú ho štyri nie práve najbezpečnejšie krajiny s náročnými témami, ako sú dialóg s islamom, klimatické zmeny či dodržiavanie ľudských práv. Pápežovi dajú istotne zabrať aj klimatické podmienky a značné časové rozdiely.

Po skončení cesty mu na oddych zostane len málo času, pretože onedlho si to zamieri za hranice znova. Po necelých dvoch týždňoch pápež odcestuje do Belgicka a Luxemburska, malých západoeurópskych krajín, kde strávi takmer štyri dni a prednesie sedem prejavov. Dôvodom jeho návštevy je 600. výročie Katolíckej univerzity v Leuvene 30 kilometrov východne od Bruselu.

Keď sa potom 29. septembra opäť vráti do Ríma, v kalendári termínov mu zasvieti ďalšia významná udalosť: posledná fáza jeho domáceho projektu – Synody o synodalite. Médiami sa len nedávno prehnala správa o vymazaní prieskumu na sociálnych médiách. Na otázku „Veríte, že synodalita ako cesta obrátenia a reformy môže podporiť poslanie a účasť všetkých pokrstených?“ dostal zodpovedný sekretariát prevažne negatívnu spätnú väzbu a moduly otázok z platforiem Facebook a X úplne zmizli desať minút pred koncom obvyklej 24-hodinovej uzávierky.

Napriek tomu bude o budúcom smerovaní Katolíckej cirkvi v októbri uvažovať približne 350 mužov a žien. Uvidí sa, do akej miery sa v diskusii objavia témy, ktoré pápež zadal skupinám expertov, ako napríklad postavenie žien v Cirkvi. Viac svetla prinesie pápežov záverečný dokument po synode, na ktorý si zrejme budeme musieť počkať až do jari budúceho roka.

To už však bude v plnom prúde Svätý rok 2025, ktorý hlava Katolíckej cirkvi oficiálne otvorí 24. decembra, kedy sa v Ríme očakávajú milióny pútnikov, pričom počas celého roka sa ráta až s tridsiatimi miliónmi. Centrálny portál Ospitalità e accoglienza religiosa in Italia preto v súčasnosti ponúka takmer 100 000 lôžok v takmer 3 000 kláštoroch a iných cirkevných inštitúciách v Taliansku.

Jedným z vrcholných bodov Svätého roka 2025 bude v jeho polovici veľká spoločná oslava katolíkov a pravoslávnych 1 700. výročia Prvého nicejského koncilu. Svoju účasť na podujatí v Turecku ohlásil aj pápež František. Na programe bude okrem iného aj hľadanie spoločného termínu slávenia najväčšieho sviatku kresťanov – Veľkej noci. Budúci rok ju budú pravoslávni i katolíci sláviť zhodou okolností v rovnakom termíne. Túžbou pápeža Františka je, aby sa tento termín zjednotil natrvalo.

Popri pápežovom intenzívnom programe sa pozornosť talianskych médií zamerala aj na prípravu moderného apartmánu s vybavením pre prípadné poskytnutie vysoko kvalitnej intenzívnej starostlivosti. V rámci lovu na letné kačice neunikli novinárom ani prípravy na hrob v kaplnke pápežskej Baziliky Santa Maria Maggiore hneď vedľa obrazu Panny Márie Salus populi Romani, obľúbenej rímskej ikony pápeža Františka.

V rozhovore z vlaňajšieho decembra pontifex prezradil, že za miesto posledného odpočinku by si rád vybral práve Baziliku Santa Maria Maggiore a že kvôli tomu urobil už aj isté opatrenia. Aj keď popredným miestom posledného odpočinku pápežov je Bazilika svätého Petra, kde je pochovaných až 164 z celkových 265 zosnulých pápežov, nie je to nemenné pravidlo. V Bazilike Santa Maria Maggiore bolo doposiaľ pochovaných sedem pápežov.

Osobitný vzťah pápeža Františka k starobylej bazilike z 5. storočia zrejme umocňuje aj skutočnosť, že práve tu slávil svoju primičnú svätú omšu svätý Ignác z Loyoly, zakladateľ jezuitského rádu. Jezuitskí misionári tu navyše dostávali reprodukciu mariánskej ikony Salus populi Romani predtým, ako odišli z Ríma na svoje nové pôsobiská do zámoria.

Pri svojom nabitom programe teda pápež František nezabúda na to, aby jeho deň bol naplnený najmä pohľadom a prípravou na večný život. Veď ako hovorí Písmo: „Preto bdejte, lebo neviete ani dňa, ani hodiny.“ (Mt 25,13) A tieto Ježišove slová platia nielen pre takmer 88-ročnú hlavu katolíkov.

(kna, vaticannews)

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk

Na našej webovej stránke používame cookies pre meranie návštevnosti v Google Analytics. Nezbierame žiadne citlivé dáta o používateľoch. Potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.