V polovici júla, konkrétne medzi 13. a 19. júlom (tento rok v nedeľu 14. júla), si v našom liturgickom kalendári pripomíname Pamiatku svätých otcov šiestich ekumenických snemov (koncilov).
Kresťanská cirkev má bohatú históriu, ktorá sa začala s príchodom Ježiša Krista. Spočiatku niektorí kresťania očakávali, že Ježiš sa čoskoro vráti a že Cirkev bude existovať len dočasne. Toto očakávanie sa ukázalo ako nesprávne. Zatiaľ čo Ježiš Kristus poskytol plnosť zjavenia, podoba ľudskej spoločnosti sa odvtedy mnohokrát dramaticky zmenila. Cirkev sa vždy snažila jasne ohlasovať evanjelium slovami, ktorým by každá generácia mohla rozumieť, pričom by sa zachoval presný význam zjavenia.
V Skutkoch apoštolov (kap. 15) je zaznamenané, že apoštoli v Jeruzaleme prijali kolegiálnu činnosť ako spôsob vedenia Cirkvi v čase krízy. Po apoštolskom veku prebrali túto zodpovednosť biskupi. Svätý Cyprián poznamenal: „Episkopát je jeden a každý biskup má svoj podiel na jeho úplnosti.“ Biskupi často organizovali miestne koncily na riešenie problémov, ktoré presahovali jednotlivé cirkvi. Vo 4. storočí sa objavil vážny problém týkajúci sa celej Cirkvi: Alexandrijský kňaz Árius učil, že Syn je podriadený Otcovi, čím narúšal vieru v Trojicu.
V roku 325 bol zvolaný Prvý nicejský koncil, aby tento problém riešil. Biskupi prijali Vyznanie viery, ktoré definovalo, že Kristus je „jednej podstaty (homoousios) s Otcom“. Toto vyznanie viery sa stalo základom pre všetky historické kresťanské cirkvi.
Byzantské cirkvi si počas liturgického roka uctievajú všetkých sedem koncilov. Prvý ekumenický koncil sa pripomína v nedeľu po sviatku Nanebovstúpenia Pána. Ako sme už uviedli, prvých šesť koncilov sa spoločne pripomína v nedeľu medzi 13. a 19. júlom. Siedmy koncil sa pripomína v nedeľu medzi 11. a 17. októbrom.
Učenie ekumenických koncilov formovalo základné dogmatické učenia Cirkvi a zostáva kľúčové pre pochopenie kresťanskej viery. Slávenie Pamiatky svätých otcov šiestich ekumenických koncilov je pripomienkou tejto dôležitej histórie a jej trvalého vplyvu na Cirkev a jej veriacich.