Otrok otrokov, patrón ľudských práv a misií medzi černochmi – svätý Peter Claver

Redakcia

Redakcia

Svätý Peter Claver, Rytina J. Vitta podľa P. Gagliardiho, wikimedia commons, CC BY 4.0
Svätý Peter Claver, Rytina J. Vitta podľa P. Gagliardiho, wikimedia commons, CC BY 4.0

Peter Claver sa narodil v roku 1580 v katalánskom meste Verdú. Ako mladík sa rozhodol zasvätiť svoj život Bohu, keď počas univerzitných štúdií v Barcelone spoznal spiritualitu svojich jezuitských učiteľov. V roku 1602 vstúpil do noviciátu Spoločnosti Ježišovej a po jeho absolvovaní študoval filozofiu v Palme na Malorke. Po dvoch rokoch štúdia si tu do zápisníka, čo si viedol celý život, poznamenal: „Musím sa zasvätiť službe Bohu až do smrti, s pochopením, že som ako otrok.“

V Kolégiu Montesión sa spoznal s jezuitským bratom Alfonzom Rodríguezom, ktorý tam slúžil ako vrátnik. Rodrígues, známy svojou svätosťou, mal na mladého Clavera, ktorý si ho zvolil za duchovného učiteľa, veľký vplyv a povzbudil ho v túžbe slúžiť Bohu cez misie v Novom svete, kde potreba evanjelizácie bola nesmierne veľká.

Po roku štúdia teológie v Barcelone sa v roku 1610 Claver rozhodol prijať výzvu a vycestoval do Nového kráľovstva Granady v Západnej Indii (dnes Kolumbia v Južnej Amerike), kde začal svoje misionárske pôsobenie ako jednoduchý rehoľný brat v Santa Fe de Bogota. Neskôr tam mohol ukončiť štúdiá teológie, stále však váhal, či sa stať kňazom. Požiadal preto predstavených, aby mu dovolili robiť vrátnika v rádovom noviciáte neďaleko Bogoty, no tí ho poslali do Cartageny na karibskom pobreží, kde bol v roku 1616 vysvätený za kňaza.

Cartagena bola v tom období jedným z hlavných prístavov, kde kolónia španielskeho kráľa prijímala otrokov z Afriky. Ročne cez tento prístav prešlo približne 10 000 otrokov, ktorí sem prichádzali po vyčerpávajúcej a často smrtonosnej plavbe cez Atlantik. Po príchode boli v žalostnom fyzickom a duševnom stave.

V tejto situácii sa Peter Claver, ktorý práve tu, v rušnom prístave, kde sa obchodovalo s africkými otrokmi, našiel svoje životné poslanie, stal pre nich znakom ľudskej láskavosti a starostlivosti. Napĺňal tak výrok svojho duchovného učiteľa svätého Alfonza Rodrígueza: „Hľadaj Boha vo všetkých ľuďoch a slúž im ako jeho obrazom,“ ktorý zdôraznil po posledných rehoľných sľuboch v apríli 1622, keď pod ne vlastnou krvou dopísal: „Peter Claver, navždy otrok Etiópčanov.“

Na týchto Etiópčanov, ako sa vtedy všeobecne nazývali černosi, zvykol čakať v prístave s jedlom, nápojmi, tabakom, šatami a liekmi, ktoré sám vyžobral. Spolu s tlmočníkmi, bývalými otrokmi, vstupoval na lode, aby ich privítal a poskytol im základnú pomoc.

Nevšímal si spoločenské predsudky a zlozvyky, ktoré ich dehumanizovali, nepokladajúc ich za plnohodnotných ľudí, ale s pokorou sa staral o ich telesné a duchovné potreby. Spúšťal sa do temného podpalubia lodí, kde ošetroval chorých, čistil ich rany a poskytoval im liečbu. Navyše sa im snažil priniesť nádej prostredníctvom viery, rozprávajúc im o Božej láske a milosrdenstve.

Keďže otroci zostávali v Cartegene len krátky čas, Claver pracoval veľmi rýchlo, aby ich pripravil na krst. Jeho katechizácia bola nevyhnutne stručná, no misionár im ponúkal základné pochopenie kresťanskej viery a krstil ich vo veľkom množstve. (Hovorí sa o počte 300 000.)

Jezuita neobmedzoval svoju službu, ktorá trvala takmer 35 rokov, iba na otrokov. Navštevoval aj nemocnice vrátane tých, ktoré sa starali o malomocných, a takisto sa venoval zajatým vojakom z vojnových konfliktov medzi Španielskom, Holandskom a Anglickom.

V roku 1650 postihla Cartagenu morová epidémia. Claver, ktorý sa po celý život venoval pomoci iným, sa nevyhýbal ani starostlivosti o zasiahnutých týmto smrteľným ochorením. Napriek veku a vyčerpaniu pokračoval v ich opatere až do chvíle, keď nemoc oslabila jeho samotného. „Apoštol Cartageny“ zomrel v osamení po štyroch rokoch trápenia chorobami v roku 1654. Pochovali ho pod hlavným oltárom kostola, ktorý od konca 19. storočia nesie jeho patrocínium.

„Otroka otrokov“ za blahoslaveného vyhlásil pápež Pius IX. v roku 1850 a za svätého pápež Lev XIII. v roku 1888. Ten istý pápež udelil svätému Petrovi Claverovi titul patróna černošských misií.

Keď pápež Ján Pavol II. navštívil Kolumbiu, najväčšieho svetového pestovateľa kokaínu, v roku 1986, 6. júla po modlitbe pri ostatkoch dnešného svätca okrem iného povedal:

„Toto mesto Cartagena, preslávené mnohými titulmi, má jeden, ktorý ho osobitným spôsobom zušľachťuje: takmer štyridsať rokov poskytovalo útočisko Petrovi Claverovi, apoštolovi, ktorý zasvätil celý svoj život obrane obetí tohto ponižujúceho vykorisťovania, ktoré predstavovalo obchod s otrokmi. (…) Peter Claver žiari s osobitnou jasnosťou na oblohe kresťanskej lásky v každej dobe.

Otroctvo, ktoré bolo príležitosťou na hrdinské uplatňovanie svojich cností, bolo zrušené na celom svete. Zároveň sa však objavujú nové a rafinovanejšie formy otroctva, pretože ‚tajomstvo neprávosti‘ neprestáva pôsobiť v človeku a vo svete.

Dnes, rovnako ako v 17. storočí, v ktorom žil Peter Claver, ambícia po peniazoch ovláda srdcia mnohých ľudí a prostredníctvom obchodu s drogami ich premieňa na obchodníkov so slobodou svojich bratov, ktorých zotročujú otroctvom, čo je niekedy hrôzostrašnejšie než otroctvo čiernych otrokov. Obchodníci s otrokmi bránili svojim obetiam v uplatňovaní slobody.

Obchodníci s drogami vedú tie svoje k samotnej deštrukcii osobnosti. Ako slobodní ľudia, ktorých Kristus povolal žiť v slobode, musíme rozhodne bojovať proti tejto novej forme otroctva, ktoré si podmaňuje toľkých ľudí v mnohých častiach sveta, najmä medzi mladými, ktorému treba za každú cenu predchádzať, a pomáhať obetiam drog, aby sa od neho oslobodili.“

Dnes je Peter Claver uctievaný ako patrón ľudských práv a všetkých tých, ktorí bojujú proti rasizmu, diskriminácii a nespravodlivosti. Jeho život je svedectvom, že láska a milosrdenstvo môžu prekonať akékoľvek spoločenské predsudky a bariéry a že každý človek bez ohľadu na svoj pôvod alebo postavenie je obrazom Boha hodným úcty a dôstojnosti.

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk

Na našej webovej stránke používame cookies pre meranie návštevnosti v Google Analytics. Nezbierame žiadne citlivé dáta o používateľoch. Potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.