Odovzdanie sviatku Narodenia Bohorodičky

Redakcia

Redakcia

Ikona sviatku Narodenia Presvätej Bohorodičky, ikonostas Katedrály povýšenia Svätého kríža, Bratislava. Foto: Timotej Križka
Ikona sviatku Narodenia Presvätej Bohorodičky, ikonostas Katedrály povýšenia Svätého kríža, Bratislava. Foto: Timotej Križka

Gréckokatolícka cirkev 12. septembra odovzdáva sviatok Narodenia Bohorodičky, ktorý je s dátumom 8. september prvým veľkým sviatkom jej cirkevného roka. Termín odovzdanie sviatku nám pripomína, že sviatky sú pre nás darom od Boha, ktorý nás chce nielen povzbudiť, ale aj premeniť. Čo sme teda slávili konkrétne?

Pripomeňme, že oficiálne zavedenie sviatku Narodenia Panny Márie sa pripisuje cisárovi Mauríciovi, ktorý vládol v rokoch 582 – 602. Sviatok sa z Východu postupne rozšíril na Západ, kde získal popularitu najmä počas pontifikátov pápežov Leva Veľkého a Sergia.

V západnej cirkvi sa sviatok začal sláviť v 7. storočí, a to najprv len jeden deň. Avšak v roku 1245 pápež Inocent IV. nariadil, aby sa sviatok slávil osem dní, ako tzv. oktáva, čo bolo odpoveďou na sľub kardinálov počas konkláve v roku 1241.

Narodenie Panny Márie má hlboký teologický význam. Tradícia Cirkvi považuje Máriu za „novú Evu“, ktorá svojím narodením otvorila cestu príchodu Spasiteľa. Jej život a úloha ako Božej Matky sú centrom teologickej doktríny o vtelení Božieho Syna.

Východná teológia kladie veľký dôraz na titul Panny Márie ako Theotokos – Bohorodičky, čo zdôrazňuje jej výnimočnú úlohu v dejinách spásy. Boh si Máriu vybral za nádobu čistoty a svätosti, ktorá sa stala živým chrámom Božím.

Tradičný príbeh narodenia Panny Márie spomína jej rodičov svätých Joachima a Annu. Podľa kresťanskej tradície boli Joachim a Anna spravodlivým, ale dlho bezdetným párom, čo vtedajšia židovská spoločnosť považovala za Boží trest.

Podľa tejto tradície sa Joachim a Anna vo svojom pokročilom veku modlili k Bohu, aby im daroval dieťa. Ich prosby boli napokon vypočuté, keď sa im zjavil archanjel Gabriel a oznámil, že sa im narodí dcéra, ktorá sa stane matkou Božieho Syna.

Sviatok Narodenia Presvätej Bohorodičky patrí v cirkvách byzantskej tradície medzi dvanásť veľkých sviatkov liturgického roka. Má jeden deň predprazdenstva (predsviatku) a štyri dni poprazdenstva (obdobie po sviatku). Zaujímavosťou je, že toto poprazdenstvo je kratšie než pri iných veľkých sviatkoch, a to kvôli blížiacemu sa sviatku Povýšenia Svätého kríža, ktorý sa slávi 14. septembra.

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk

Na našej webovej stránke používame cookies pre meranie návštevnosti v Google Analytics. Nezbierame žiadne citlivé dáta o používateľoch. Potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.