Od „kamarátstva“ s démonmi ku Kristovej láske: Svätý hieromučeník Cyprián a svätá mučenica Justína

Redakcia

Redakcia

Martýrium svätých Cypriána a Justíny. Miniatúra menológiona Bazila II., 985. Vatikánska knižnica, wikimedia commons
Martýrium svätých Cypriána a Justíny. Miniatúra menológiona Bazila II., 985. Vatikánska knižnica, wikimedia commons

Svätý Cyprián, ktorý spolu s mučenicou Justínou obsadili v kalendári Gréckokatolíckej cirkvi 2. október, bol pôvodne pohanským čarodejníkom z Antiochie, čo dostal do vienka od svojich rodičov. Študoval na významných pohanských školách vrátane hory Olympus, v mestách Argos, Tauropolis, v egyptskej Memfide a v Babylone.

Ako tridsaťročný dosiahol významné postavenie v pohanských kruhoch a v Antiochii ho považovali za vplyvného pohanského kňaza. Vďaka svojim schopnostiam dokázal pôsobením démonov manipulovať životy ľudí. Podľa podania vedel mágiou privodiť pohromy, mor, a dokonca aj vzkriesiť mŕtvych.

V rovnakom období žila v Antiochii istá Justína, ktorá rovnako pochádzala z pohanskej rodiny. Prostredníctvom kázní diakona Prailia prijala kresťanskú vieru a neskôr pod jej vplyvom konvertovali aj jej rodičia.

Do Justíny sa zamiloval pohanský mladík Aglaidas, no tá ho odmietla. Zúfalý z jej odmietnutia sa obrátil na Cypriána, ktorý sa pokúsil získať Justínu pomocou takzvanej červenej mágie. Cypriánove pokusy však stroskotali a Justína všetkým pokušeniam odolala.

Cyprián zaskočilo, že „jeho“ démoni nemali žiadnu moc nad Justínou. Postupne si uvedomoval, že kresťanská viera má väčšiu silu než všetky jeho kúzla a zaklínadlá. Cyprián, ktorý dovtedy slúžil temným silám, sa preto rozhodol prejsť na stranu Víťaza Ježiša Krista. Vyhľadal biskupa Anthima a požiadal ho o svätý krst. V akte pokánia spálil všetky svoje magické knihy a rozhodol sa zasvätiť svoj život Kristovi.

Po krste sa Cyprián stal biskupom v Antiochii. Pod jeho vedením sa mnohí pohania obrátili na kresťanskú vieru, chrámové obety prestali a pohanské chrámy upadli do zabudnutia. Justína, ktorá sa stala diakonisou, vstúpila do kláštora.

Začiatkom 4. storočia počas prenasledovania kresťanov za vlády cisára Diokleciána (284 – 305) boli Cyprián spolu s Justínou zatknutí a podrobení krutým mučeniam. Nakoniec boli obaja sťatí v Nikomédii.

V deň ich mučeníctva sa k nim pridal aj vojak Theoktistos, ktorého uchvátilo svedectvo mučeníkov a vyhlásil, že aj on sa stáva kresťanom. Bol preto popravený spolu s nimi. Telá mučeníkov tajne odviezli do Ríma, kde ich odovzdali svätej Rufine, ktorá ich pochovala.

Ostatky svätých Cypriána a Justíny sú uctievané na viacerých miestach po celom svete. Časť relikvií sa nachádza v Chráme svätého Antona v Lisabone, kam ich v roku 1777 preniesol z rímskeho Cintorína svätého Vavrinca pápež Pius VI. Nachádzajú sa tiež v chrámoch na Cypre a v Rumunsku.

Svätý Cyprián a Justína sú dodnes vzývaní ako efektívni pomocníci proti zlým silám a kúzlam.

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk

Na našej webovej stránke používame cookies pre meranie návštevnosti v Google Analytics. Nezbierame žiadne citlivé dáta o používateľoch. Potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.