Náš prepodobný otec Kyriak Pustovník a tajomstvo dlhovekosti

Redakcia

Redakcia

Prepodobný Kyriak Pustovník. Miniatúra menológiona Bazila II., 985. Vatikánska knižnica, wikimedia commons
Prepodobný Kyriak Pustovník. Miniatúra menológiona Bazila II., 985. Vatikánska knižnica, wikimedia commons

Svätý Kyriak Pustovník sa narodil 9. januára 449 v gréckom meste Korint v rodine kňaza Jána a jeho manželky Eudoxie. Jeho meno je odvodené z gréckeho slova Kyrios (Pán).

Vo veku sedemnásť rokov Kyriaka počas bohoslužby oslovili slová Evanjelia podľa svätého Matúša: „Potom Ježiš povedal svojim učeníkom: ‚Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma.‘ (16, 24) Tieto Ježišove slová ho zasiahli natoľko, že z chrámu odišiel rovno do prístavu, kde nasadol na loď smerujúcu do Jeruzalema. Po príchode do Svätej zeme strávil niekoľko mesiacov v kláštore neďaleko Siona, kde sa pripravoval na pustovnícky život.

Prechádzal viacerými kláštormi, kde sa venoval askéze a štúdiu Písma pod vedením svätých Eutýmia a Gerazima. Vo veku 37 rokov bol vysvätený za diakona a o 2 roky neskôr za kňaza. Následne sa presťahoval do Lavry svätého Charitóna neďaleko Betlehema, kde žil 30 rokov.

Keď mal 70 rokov, utiahol sa do púšte Natoufa, kde žil so svojím žiakom Jánom. Živili sa len horkými bylinami, ktoré podľa podania následkom Kyriakových modlitieb nadobúdali jedlú formu. Keďže dostal aj dar uzdravovať, vyhľadávalo ho množstvo ľudí. Túžil však po samote, a tak sa stiahol do odľahlej púšte Rouva. Po piatich rokoch ho obyvatelia okolitých osád znova našli a začali vyhľadávať jeho pomoc.

Vo veku 80 rokov sa utiahol do púšte Sousakim, kde žil pri vyschnutých potokoch pustovníckym životom. Bratia zo Sukijského monastiera ho neskôr požiadali, aby im pomohol v boji proti heréze origenizmu. Kyriak sa postavil proti tejto heréze modlitbou a slovom a mnohých priviedol k zanechaniu tejto herézy.

Vo veku 99 rokov sa Kyriak, ktorý mal aj dar privolať dážď, čo zapĺňal vyschnuté korytá riek životodarnou vodou, opäť utiahol do púšte Sousakim, kde mu podľa legendy spoločnosť robil lev, ktorý ho chránil pred zlodejmi a ostatnými nebezpečenstvami.

Dva roky pred smrťou sa vrátil do Lavry svätého Charitóna, kde až do posledných dní zotrvával v modlitbách.

Zomrel v roku 557 vo veku 109 rokov po živote naplnenom askézou, modlitbami a službou Bohu i ľuďom.

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk

Na našej webovej stránke používame cookies pre meranie návštevnosti v Google Analytics. Nezbierame žiadne citlivé dáta o používateľoch. Potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.